Nemzetközi

Átalakulhat Trump kommunikációja?

Hirdetés

A kampány lezártával nem lenne meglepő, ha Donald Trump leendő elnökként néhány témában megváltoztatná a véleményét - mondta Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Spirit FM Ostrom című műsorában.

Meglepte Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértőt, hogy az amerikai elnökválasztáson a két jelölt, Kamala Harris és Donald Trump nem fej-fej mellett végeztek, elég nagy előnnyel nyert Trump. Ez több dolog miatt is elgondolkodtató - hangzott el a Spirit FM Ostrom című műsorában.

A közvéleménykutatások megbízhatósága is megkérdőjeleződik, illetve az is kérdés, mennyire lehet ezeket a folyamatokat - amelyek egy ilyen méretű országban is nyomon vannak követve a mindennapokban - mégis elmérni, másfajta helyzettel találkozni - fogalmazott Tarjányi Péter.

Az biztos, hogy az egész világ figyelte ezt az elnökválasztást. Biztonságpolitikai szempontból annak örül, hogy nem az lett, hogy fej-fej mellett sodródnak, vita lesz, összecsapások alakulnak ki. 

Szemben azzal, amit sugall a média, hogy az elkövetkezendő időszakban minden megfordul: itt van egy átadás-átvételi időszak, hangsúlyozta Tarjányi. Valamikor január végén-február elején iktatják be Trumpot.

Egyáltalán nem csodálkoznék azon, hogyha egy vagy több témában Donald Trump véleménye átalakulna - szögezte le Tarjányi, utalva arra, hogy az elmúlt kampányidőszakban a jelöltek sok mindenről beszéltek, sok mindent ígértek, hogy megnyerjék a választókat.

A világ most két részre szakadt: a republikánus rész ujjong, a demokrata “temeti” a világot, a demokráciát.

Látni kell, hogy sok témában az apparátus befolyásolja a döntéshozást, és az, amiből információk szintjén egy elnök merít, az sok esetben már megszűrt halmaz. Az biztos, hogy az autoriter országokban jobban örülnek Trump győzelmének - tette hozzá. Mégis nagyon óvatos volt ezekben az országokban a megközelítés, hiszen ismerik a döntéshozatali mechanizmusokat. Moszkvában például nem gondolják, hogy Washington politikája nagyon megváltozna Oroszország tekintetében és hirtelen Vlagyimir Putyin és Donald Trump örök barátokká válnának.

Abban a pillanatban, ahogy szembetalálja magát a valósággal a republikánus adminisztráció, ezek a finomítások elindulnak, és lesz egy helyreigazítás - vélekedik Tarjányi Péter. Ez az, ami miatt szerinte Zelenszkijék tartanak, de az elkövetkezendő hetekben megnyugodnak.

Moszkva érdekei pedig egyáltalán nem változtak, Oroszország továbbra is bekebelezni kívánja Ukrajnát - hangsúlyozta Tarjányi. Ukrajna vonatkozásában pedig nem a demokrata párt kezdte el felszerelni az ukrán hadsereget, hanem 2017-ben úgy értékelte a republikánus adminisztráció, hogy várható egy nagyon komoly támadás Oroszország részéről, és az első nagy fegyverszállítmányokat, amivel 2022-ben bő fél évig ellen tudott állni Ukrajna, nem a demokrata párt, nem is Európa biztosította - hanem a Trump vezette USA. Ez azt mutatja, hogy 2020 után is a Biden-adminisztráció azokat a fegyverszállításokat fejezte be, amiket még Trumpék indítottak el.

A teljes adást itt nézze vissza:

Hirdetés
Hirdetés