Az agrárgazdálkodók zöme semmilyen kárenyhítést nem kap az aszály miatt
Jórészt az importőrökön múlik, hogy lesz-e elég burgonya és tojás. Nem ezek az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben, hogy miért éppen ezekre vezet be ársapkát a kormány, arra csak tippelni lehet – mondta Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese a Spirit FM Aktuál című műsorában a kabinet szerdai bejelentésre reagálva.
A kabinet legújabb intézkedése - miszerint ársapkát vetnek ki a tojásra a krumplira is - a társadalom legszegényebb rétegeinek jelenthet segítséget, ők ugyanis jelentősen több burgonyát fogyasztanak – vázolta feltevéseit Máhr András. Szerinte a tojást azért vehetjük majd hatósági áron, mert az ünnepek közeledtével többet sütnek-főznek a családok, így nekik kedvezhetett a kormány ezzel.
- fogalmazott Máhr.
Az ország burgonyából jelentős mennyiséget kénytelen importálni, évek óta csökken ugyanis a burgonyavetés területe: a korábbi 10 ezer hektárral szemben, idén csak 6400 hektár volt. Az össztermésünk is a mindenkori legalacsonyabb 140 ezer tonna körül mozog, ez messze nem fedezi a belföldi szükségletet – hangsúlyozta a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese.
– tette hozzá.
Mint mondta, ugyanez a probléma fennáll a tojás esetében is: különösen most, télen csökken a tojástermelés, mindig is importra szorultunk, ráadásul még madárinfluenza-járvány is fenyeget.
Máhr András hangsúlyozta, hogy a mezőgazdasági termelők nagyon nehéz helyzetben vannak: 15-20-szoros rezsiárat fizetnek, emiatt a műtrágya ára az egekben van, illetve a magas kamatszint is nehéz helyzetbe hozza. Hozzátette, annak ellenére hogy működik egy kárnyehítési alap, a minisztériumok referenciaárai alapján az agrárgazdálkodók zöme semmilyen kárenyhítést nem kap az aszály miatt.
A teljes beszélgetés ide kattintva hallgatható meg.