Beköszön Európában az áramkimaradás korszaka?
Megdöbbent a világ a Spanyolországban és Portugáliában tapasztalt áramkimaradások miatt, ennek kapcsán beszélt az áramszünetekről Aszódi Attila, a BME Természettudományi Kar dékánja, korábbi államtitkár a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.

Jelenleg konkrétumokat nehéz mondani az ügyben, a hatóságok vizsgálják, mi történt. Aszódi Attila, a BME Természettudományi Kar dékánja, korábbi államtitkár azt mondta a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában, hogy a spanyol villamosenergia rendszerben a hétfői nap folyamán 32 ezer megawatt körüli csúcsteljesítmény volt a déli órákban, és valamikor 12 óra 30 perc környékén, akkor másfél perc különbséggel két nagyobb termelő lecsatlakozott a villamosenergia hálózatról. Tehát két, valószínűleg a Spanyolország közepén lévő naperőmű ezt valószínűsítik, most a leginkább csatlakozott le valami miatt a hálózatról, és ez egy olyan egyensúlytalanságot eredményezett, hogy jelentős kapacitás. Itt van olyan hír, ami arról beszél, hogy 15 ezer megawattnyi termelőkapacitás lecsatlakozott a spanyol villamosenergia rendszerről. Ez egy olyan tranzienst indított el, ami az egész Ibériai-félszigetet gyakorlatilag sötétbe borította.
“Szerencsére nagyon sok védelem van ebben a rendszerben, és ezek a védelmek megpróbálják ilyenkor, amikor nagyon nagy zavar van szigetekre bontani ezt a nagy rendszert és a szigetekben megtartani az egyensúlyt. Tehát ez a része szerintem a rendszernek jól vizsgázott” - utalt Aszódi Attila a nagy összekapcsolt európai villamosenergia rendszerre. Szerinte ami még pozitív az esetben, hogy mindkét ország lakói gyorsan vissza tudtak térni a kvázi normális helyzethez.
A szakember hangsúlyozta: kulcskérdés, hogyan lehet egy ilyet a jövőben elkerülni. A villamosenergia rendszer egy nagyon-nagyon érzékeny rendszer - tette hozzá.
A következő napokban szerinte most minden hatóságnak az a feladata, “hogy feltárja, hogy mi volt ennek az oka és a saját rendszerével kivetítse. Lehet, hogy akár egy európai szintű villamosenergia-hálózati stresszteszt is bejöhet még ebbe a rendszerbe, hiszen tényleg el kell kerülni ezeket az eseményeket. Az bizonyos, hogy a sok időjárásfüggő, megújuló kihívások elé állítja a villamosenergia rendszert. Látjuk egyébként a magyar rendszerben is, hogy vannak nagyon speciális, kiélezett helyzetek, úgyhogy sok teendő van a villamosenergia hálózat robosztusságának a javítása, növelése érdekében”.