Belföld

Czeizel Endre 90 éves lenne: "Ő egy ikon volt"

Hirdetés

Április 3-án lett volna 90 éves Czeizel Endre. A Spirit FM Az életért című műsorában rá emlékeztek.

Czeizel Endre
Czeizel Endre

Immár 30 éve, vagy talán még több ideje, hogy hordom magamban Czeizel doktornak a létezését, mert ez egy nagyon szoros kapcsolat volt közöttünk - mondta Merhala Zoltán, a Czeizel Intézet vezetője. Hozzátette: 2015 óta csak az emlékét viszi tovább Czeizel Endrének, de “ott az elején az egy nagyon fontos szakasz volt, hogy ő megmutatta nekem azt, hogy hogyan kell élni, hogyan kell viszonyulni a világhoz, értékrendet épített bennem, és utána pályára állított abban az életben, abban a vállalkozásban, amit még mindig építek.”

Czeizel Barbara, a Budapesti Korai Fejlesztő Központ intézményvezetője, szakmai igazgatója, Czeizel Endre lánya felidézte: “apu apu tíz évvel ezelőtt még a 80. születésnapját megélte a Bérc utcai Czeizel Intézetben”. “Az apánknak soha nem az volt a célja, hogy őróla elnevezzenek egy intézményt” - fűzte hozzá.

Elmondta az édesapjáról, hogy ő az egész életét a tanulásnak, az alázatnak, a kihívásoknak, a válaszok megtalálásának szentelte, aki mindig az adott egyén, adott család, adott kihívásban próbálta megtalálni azt a fajta utat, ami a segítség lehet ennek a családnak a céljai elérésében.

Merhala Zoltán arról is beszélt, hogy feladatának érzi, hogy megőrizzék Czeizel Endre emlékét, a személyiségét, hogy mit hozott a tudományba, és általában a társadalom számára. “Tulajdonképpen most már az a generáció jár hozzánk, aki lényegében már a tévében sem látta, és nem hallotta őt beszélni. Nem hallotta azt a fajta ismeretterjesztő küldetését, munkáját, amit ő végzett, és nagyon fontosnak tartott. Amellett, és ezt kevesen tudják, hogy milyen mértékben volt ő elfogadott a nemzetközi tudományos térben” - tette hozzá.

“Ő egy ikon volt, jókor volt jó helyen igazából azzal a szakterülettel, amit ő hivatásként választott, és ezért tudott berobbanni világszinten” - hangzott el Czeizel Endréről az adásban.

Czeizel Barbara beszélt arról is, hogy a covid jelentősen változtatta meg a gyerekek minőségi fejlődését. A bezárt élet, az IT eszközök használata teljesen más idegrendszeri és kommunikációs csatornákat tompított le és erősített fel. Hozzátette, hogy mintha az ADHD és az autizmus spektrumzavarral élő gyerekek is többen lennének. Bár ez egy komplex kérdés, sok mindent kellene vizsgálni hozzá. 

Beszélt a Netfilx Kamaszkor című sorozatáról is, ami "azt gondolom, hogy megint csak egy olyan helyzetet, egy tényt tár fel, amikor az bizonyosodik be, hogy mind az oktatás, mind a szülők eszköztelenné válnak a gyerekeink felelős nevelésében, és akkor, ha ez még ez a gyerkőc érintett is akár viselkedésében, olyanfajta nehézségekben, ami ezt még eleve nehezíti, akkor abba kell belegondolni, hogy 20-30 év múlva kik fogják a felnőtt társadalmat leképezni, hogyha ezt nem társadalompolitikailag, nem szociológiailag, nem oktatásilag kezdjük el gondozni, mert még egyszer mondom, ugyanúgy, mint a filmben, aki látta, tudja, kezelhetetlenné váló személyiségek, mint ami meg is történik bizonyos nagyobb országokban, államokban a mai nap is, tehát kezelhetetlenné váló, akár frusztrált személyiségek fogják az országokat, akár a politikát, akár a gazdaságot irányítani, ami én azt gondolom, hogy megelőzhető lenne, hogyha tudatosabban, empatikusabban állnánk hozzájuk gyerekkorban, adnánk meg mindent, hogy ők valóban úgy tudnak kiteljesedni, hogy ne egy frusztrált személyiség alakuljon ki, hanem egy sikeres szakterületen dolgozó vagy tudománygyakorló ember."

A teljes adást itt nézze meg:

Hirdetés
Hirdetés
Címkék: