Dübörög a mamahotel: rengeteg fiatal él a szüleivel

Belföld
Hirdetés

Nagy mértékben kitoldott a fiatalok elköltözése a szülői házból. 

2023-as adatok szerint az Európai Unió átlagában 26 éves korukban hagyják el a szülői házat a fiatalok, Magyarországon ez 27 év - mondta Erdélyi Dóra közgazdász, az Oeconomus senior elemzője a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában. Hozzátette: ez nem számít kirívónak.

Gazdasági, társadalmi, pszichológiai okai lehetnek annak, hogy miért nem állnak a lábukra a fiatalok - magyarázta a közgazdász. Gazdasági okok között szerepel, hogy a gazdasági válságok jelentősebben érintik a fiatalokat. Nehezíti még a fiatalok önállósodását, hogy a lakásbérleti díjak és a lakásárak is jelentősen emelkedtek az elmúlt években. A fiatalok jövedelme alacsony, de a lakhatás és a megélhetés biztosítása hatalmas kihívás a számukra.

Manapság a fiatal férfiak később hagyják el a szülői házat, mint a nők - árulta el kérdésre Erdélyi Dóra. Az EU-ban a férfiak átlagosan 27, míg a nők 25 évesen költöznek el a szüleiktől. Itthon ez az arány a férfiaknál 28, míg a nőknél 26 év.

Ezzel együtt kitolódik a párválasztás, a gyermekvállalás ideje is, ami kihat a születésszámra is, derült ki. De ez olyan jelenségeknek megágyaz, mint az, hogy a fiatalok nem dolgoznak, nem tanulnak, hanem a szülők n nyakán élnek. De a fiatal felnőttek egy része tudatosan nem vállal gyermeket. 

Visszafogja továbbá az önállósodást, a magabiztosságot, valamint a felnőttkori együttélés a szülőkkel sok feszültséget okozhat - sorolta a közgazdász.

Szakértők szerint a mostani huszonévesek megfontoltabb, alaposabb döntéseket szeretnének hozni az életük minden területén. Ez pedig kiélezi a halogatást.

A szakértő idézett egy 2022-es OECD felmérést, ami szerint a 20-29 éves fiatalok fele élt a szüleivel világszinten - ez 2006-ban csak 45 százalék volt. 

A teljes beszélgetés itt visszahallgatható:

Hirdetés
Hirdetés