Belföld

Dugó vagy nem dugó? Íme, a leggyakoribb tévhitek

Hirdetés

Csavaros vagy parafa? Parafa vagy műanyag? Hogyan zárjuk a borosüvegeket? Bősz Adrián borász segített tisztán látni.

Tévhit, hogy a csavaros tetejű borosüveg csakis olcsó lőrét tartalmazhat, Bősz Adrián borász például nagyon kedveli a csavarzáras technológiát - derült ki a Spirit FM Veszik vagy isszák? című műsorából. Úgy véli, ha minőségi csavarzárakat használnak a borászatok, azzal semmiféle probléma nem lehet. Hozzátette: a csavarzár soha nem fogja visszaadni azt az élményt, amit a dugó kihúzása okoz.

Elterjedt hiedelem az is, hogy míg a parafa dugó segít megőrizni a bornak az eredeti aromáját, addig a fém, csavaros tető tönkreteszi azt. “Én ezt nem tapasztaltam, de mindjárt a parafa dugónál is azért szeretném elmondani, hogy azt tudatosan kell kiválasztani, hogy mennyi időre szeretnénk tárolni, mennyi időre szeretnénk zárni azokat a borokat, illetve nagyon-nagyon fontos a helyes tartása a boroknak” - fogalmazott Bősz Adrián. Ebben az esetben például fektetve kell tárolni a borokat, és állandó hőmérsékleten, lehetőleg ne 25-30 fokon, hanem inkább pincében, vagy borhűtőben. 

A borász a műanyag dugókat már nem annyira kedveli, bár már sokat fejlődött a technológia. Mint mondja, neki ezzel “rideg” érzése van, ami elmondható lenne a csavarosról is, de a csavarzárnak rengeteg praktikuma van, például, ha nem fogy el egy egész üveg bor, könnyen vissza lehet zárni azt és betenni a hűtőbe.

Az adásban szóba került a borba beletörő parafa. Ezt vagy a rossz minőségű dugó, vagy pedig a helytelen tárolás okozza - árulta el a szakember. “Tehát az is lehet, hogy ha még magába a borászatba fektetve is tárolják ezeket az üvegeket, az korántsem biztos, hogy utána a kereskedelmi egységekben is úgy kerül ki a polcokra” - mondta Bősz Adrián. Így tehát, ahol sokáig állítva vannak a palackok, a parafa ki tud száradni. De az sem kizárható, hogy nem a megfelelő dugó lett kiválasztva a borhoz.

A teljes beszélgetést hallgassa meg itt:

Hirdetés
Hirdetés