Belföld

Ekkora a baj? Eltűnnek a méhek

Hirdetés

A méhek is és a méhészek is bajban vannak - hangzott el a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.

A méhek is és a méhészek is bajban vannak - mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.

A mézelő méheket az ember tartja életben, a globalizmus eljuttatta őket odáig, hogy önállóan életre képtelenek, ezt nagyon sokan nem tudják - tette hozzá a szakember. “Tehát a Micimackóban, ami le van írva, hogy a tisztás közepén, az Odvasfában ott van egy méhcsalád. Ez a méhcsalád már egy évnél tovább nem él Európában, illetve világszerte. Környezetünk annyira leromlott, és olyan sérülékenyek a méhek, hogy hiába vannak 100 millió éve itt köztünk a Földön, illetve nem köztünk, hanem a Földön. Egyszerűen nincsenek felkészülve olyan hatásokra, mint ami napjainkban éri őket. A globalizáció miatt gyakorlatilag pillanatok alatt például olyan kártevők, paraziták terjedtek szét a földön, amely ellen nem tudnak védekezni” - mondta el Bross Péter.

Példaként megemlítette az ázsiai lódarazsat is, amely 20 éve érkezett meg Európába, egyetlen bepárzott lódarázs anya formájában egy virágcserép szállítmánnyal Franciaországba, mára pedig nagyon elterjedt. Portugália, Spanyolország, Franciaország, Benelux államok méheit, és minden természetes beporzót gyilkol ez a darázs, két éve Magyarországon is felbukkant, de sikerült “likvidálni”, ám idén Szlovákiában is találtak példányt. “Tehát rengeteg negatív hatás éri sajnos méheinket” - tette hozzá.

“Egy a lényeg, hogy globalizmusnak vannak előnyei, hátrányai, mi méhészek egyelőre csak a hátrányát látjuk” - szögezte le az adásban.

Azzal kapcsolatban, hogy a méhállomány 60 százaléka idén télen elpusztult, a szakember elmondta, hogy “nagyon gyengén mentek a méhek a télbe”. Ez azt jelenti, hogy a folyamatosan száraz nyár következtében a vadvirágok eltűnnek, így a méhek máshonnan szerzik be a fehérjét, például gazdasági, szántóföldi növényekből. Ám ezeket a gazdák permetezik, így gyakorlatilag mérgezett virágporral töltik fel magukat télre. A másik ok a megváltozott klíma: régen októberben jöttek az első fagyok, tavaly pedig karácsony előtt nem igazán volt fagyos éjszaka. Vagyis a méhek október-novemberben is tudtak nektár virágport gyűjteni, viszont “mivel ez természetellenes időszak, nem természetes, nem tudják beérlelni.” Ez a méheknél hasmenést okoz. 

A szakember hozzátette: nemcsak Magyarországon pusztult el a mi állományunk fele, hanem egész Európában. “Két szomszédunknál, Ausztriában, Romániában is, Romániában 60-70%-os pusztulás van, tehát nagyon nagy baj. Ezt nyilván a méhészek mi visszaszaporítjuk, aminél megint rengeteg pénz, kiadás, munka” - fogalmazott Bross Péter.

Hirdetés
Hirdetés