Élménypedagógia a múzeumon kívül is
Október 23-a közeledtével egyre több megkeresést kap a Hadtörténeti Múzeum, hogy múzeumpedagógusaik élményszerűen mutassák be az adott kort és az akkor használt eszközöket.
Interaktív előadásokkal készülnek iskolai, óvodai csoportok részére a lovagkortól a forradalmakon át a háborúkig. Előadásaik akár az iskolai tananyagba is beilleszthetők. Az utazó múzeum pedig akár az intézményekbe is elviszi az előadásokat.
Számtalan előadás közül választhatnak az oktatási intézmények a Hadtörténeti Múzeum múzeumpedagógiai repertoárjából. A honfoglalástól a világháborúkig tart előadást – akár az iskolákba kitelepülve is – az intézmény múzeumpedagógiai osztálya.
Hidvégi András, Hadtörténeti Múzeum, osztályvezető-helyettese azt mondta: „a múzeumok már változnak, nagyon sok színes program van. Bár megtalálhatók még a régi kiállítások, mert azokra is igény van, de pont az iskolák miatt – ami egy nagyon fontos aspektus a múzeumnak, hogy átadjuk a tudást – muszáj nyitni. Kiemelt cél, hogy hozzájuk is eljuttassuk az információt, és ezt már nem lehet a hagyományos módokon. Ebben új szemlélet kellett és mi ezt alkalmazzuk is.”
Az előadások szervesen kapcsolódnak a tananyaghoz. Az előadások arra is alkalmasak, hogy kiegészítsék az órai anyagot.
„Az interaktivitásnak köszönhetően közel kerül a történelem a gyerekekhez. A gyerekeknek van egy prekoncepciója, hogyan nézhetett ki egy tárgy, egy fegyver, de itt kézbe is vehetik a tárgyakat, megtapasztalhatják maguk az adott kort”– mondta Szuromi Kristóf, történész.
És ha sikerül feloldani azt a félelmet, hogy ez egy poros múzeum, ahol vitrinüvegen keresztül nézhetők csak a tárgyak, akkor más lesz az élmény és sokkal közelebb kerülnek a gyerekek a történelemhez, annak megértéséhez – vonják le a következtetést.