Belföld

Eltűnőben az olvasás?

Hirdetés

Az olvasás erejének az újra felfedezéséről beszélt a Spirit FM Kult-ÓRA című műsorában Deme Katalin, az MCC Brussel tudományos főmunkatársa.

Deme Katalin, az MCC Brussel tudományos főmunkatársa a Spirit FM Kult-ÓRA című műsorában elmondta, hogy az irodájuk vezetője, Frank Füredi szociológus 2015-ben kiadott egy könyvet az olvasás eszmetörténetéről. Bár ez a könyv egy hosszú, történelmi folyamatot mutat be, a központi kérdése az olvasás hatalma - épp a március 26-i konferenciájuk témája is ez volt.

Deme Katalin felidézte, hogy a különböző történelmi korszakokban mindig voltak kísérletek arra, hogy szabályozzák az emberek olvasási szokásait. Ezeknek a kísérleteknek a közös nevezője az volt régen, hogy közös normákat akartak kényszeríteni az emberekre, hogy bizonyos társadalmi összetartást segítsenek. 

Míg a mai cenzúra, a cancel culture ezzel szemben fordított logikát követ: az eltörlési kultúra arra törekszik, hogy eltörölje a közös normákat és ezzel polarizálni akarják a társadalmat.

A klasszikus regényekkel, például a Tom Sawyer kalandjaival az történik, hogy kezdik “megtisztítani” ezeket  a szövegeket faji, szexuális előítéletektől, erre utaló szavaktól. Ugyanakkor vulgáris kifejezéseket támogatnak, mondta Deme Katalin.

Szerinte ennek a folyamatnak az a következménye, hogy megfosztják a nemzeti nyelveket a kifejező erejüktől és egy élvezhetetlen, sivár nyelvet teremtenek, amely bár senkit nem botránkoztat meg, de elveszíti titkait és meglepetéseit - fogalmazott Deme Katalin.

Manapság már nem szöveget, betűket látunk, hanem képeket - tette hozzá. Elmondta, hogy a túlzott és nagyon leegyszerűsített vizuális kultúra nincsenek jó hatással a gyerekekre, hiszen a nekik szóló könyvek illusztrációja is sokszor vad és bugyuta. Maga a szöveg, az emberi hang lesz az, ami megmenti az olvasást és visszahozza a szívükbe - mondta Deme Katalin.

A teljes beszélgetést itt hallgassa meg:

Hirdetés
Hirdetés