Belföld

Ennyire komoly gond a kórházi adósság

Hirdetés

Havonta 200 ezer betegellátási esemény ragadt benn a rendszerben - de mit is jelent ez pontosan? 

Dr. Rékassy Balázs, orvos, egészségügyi közgazdász segített tisztázni a mondat jelentését a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában. Az egészségbiztosítási pénztár megnézi azt, hogy a covid előtt hány beteget láttak el a kórházak, szakrendelők, és ma mennyit látnak el. Az utca embere azt érzi, nem jut orvoshoz, ehhez képest a NEAK azt látja, lenne pénz, de mégsem tudja kifizetni azt, mert nem teljesítenek az intézmények - magyarázta a szakember.

“Nagyon fura helyzet alakult ki” - tette hozzá, és azzal, hogy megemelték az orvosok fizetését, de a rendszer ezzel együtt elöregedett, már nem feltétlenül az orvos jelenti a szűk keresztmetszetet, hanem a körülmények. Nincs megfelelő számú nővér, szakdolgozó, műtős, vagy a műtő állapota nem olyan, hogy több műtétet elbírna. De a legfőbb ok, hogy a rendszerben nincs megfelelő motiváció, senki nem érdekelt abban, hogy többet termeljenek. Az orvost elhívja a magánszolgáltató, nincs teljesítményösztönző az állami rendszerben. “A nővért már rég odahívta az Aldi dolgozni” - fűzte hozzá. Így szerinte mindenki abban érdekelt, hogy minél kevesebb legyen a műtét.

Az lenne a legjobb, ha a teljesítményfinanszírozás valós költségalapú lenne, de ma az intézményeknek a finanszírozása kétcsatornás - magyarázta Rékassy Balázs. Van egy teljesítményfinanszírozás: műtét után kap X forintot az intézmény. De mivel a műtét 2X forintba kerül, ezért azt mondja az állam, hogy bérkiegészítésként kapnak még X forintot, hogy az orvos ott maradjon. De a másik X forintot akkor is megkapja az orvos, ha egyet, vagy ha 10-et műt. De a műtéttel csak veszteséget termelnek.

A héten jött ki egyébként az OECD jelentése, amiből kiolvashat, hogy 1800 eurót költünk az egészségügyre/fő, ezzel szemben az EU-s átlag 3500 euró. Sokkal többet költenek átlagban az európai államok az egészségügyre, mint nálunk. A magyar politikusok viszont úgy döntöttek, hogy sokkal fontosabb a látványsportok, a honvédelem vagy az egyházak támogatása, de az alapvető szociális feladatokra már nem marad - mondta a szakértő. Hozzátette, hogy az egészségügy nem csak a kórház, hanem bármi, ami a lakosság egészségéhez hozzájárul. 

A jelentés azt is hangsúlyozza, hogyha már korai életkorban odafigyelünk az egészségre és egészséges társadalmat nevelünk, az alapvető gyümölcsök és zöldségek áfáját alacsonyan tartjuk, hogy a szerényebb körülmények között élő családok is hozzájuthassanak ezekhez az élelmiszerekhez, akkor sikerülne egészségesen tartani a lakosságot. 

A teljes adást hallgassa meg itt:

Hirdetés
Hirdetés