Európa már csak nyolcadannyi földgázt vesz Oroszországtól, mint a háború előtt
Februárban 53,11 százalékra csökkent az európai föld alatti gáztározók töltöttsége.

Európa három év alatt húsz százalékkal csökkentette földgázszükségletét, és nyolcadára szorította vissza az Oroszországból importált földgáz mennyiségét. Bár Moldovában az orosz gáz leállítása súlyos ellátási zavarokat okozott, Európa többi országában az idei hidegebb tél ellenére nem lesz abból probléma, hogy a négy helyett már csak egy vezetéken érkezik földgáz Európába. „A Gazpromnak a 2024. évi bevételkiesése meghaladja a 6,5 milliárd dollárt. Bár az orosz vezetékes földgázra nincsenek uniós szankciók, az önként vállalt leépítésekkel nagy kárt okozott Európa Oroszországnak” – mondta Holoda Attila energetikai szakértő Europeo+ videopodcastunk legújabb adásában.
Magyarországon a fűtési célú földgáz-felhasználás összességében nagyjából a 60 százalékát jelenti a teljes, primér felhasználásnak - tette hozzá Holoda Attila. Vagyis alapvetően gázzal fűtünk. A moldovai eset azért különleges, mert ők sokáig voltak a Szovjetunió részei, nem nagyon épültek ki azok a kapcsolatrendszerek az EU egyéb országaival, ami lehetővé tette volna a váltást, magyarázta a szakértő. “Egyik pillanatról a másikra megszüntetni egy ilyen földgáz ellátást durva beavatkozás az emberek mindennapjaiba” - fogalmazott, de azt is elmondta, hogy Románia fog tudni rajtuk segíteni.
Februárban 53,11 százalékra csökkent az európai föld alatti gáztározók töltöttsége. Holoda Attila elmondta, hogy ez gyakorlatilag a teljes éves fogyasztás 43 százaléka.
A földgáztárolók jelentősége egyébként 2015-16 óta egyre inkább csökken. Nagyon sok volt a gáz Európában, könnyen lehetett hozzájutni. Amikor viszont 2021-ben kevesebb volt a tárolók feltöltöttsége és kevés volt a gáz a rendszerben, abban a pillanatban a gáztárolók fontossága felemelkedett. Aztán jött az orosz-ukrán háború, és az EU kiadta, hogy töltsék fel legalább 85 százalékra a szintet.
A teljes adást itt nézze vissza: