Földrengésállóak az atomerőművek?
Az akkuyui atomerőmű építési területén is érezhető volt a törökországi földrengés. Hárfás Zsolt, atomenergetikai szakértőt kérdeztük, hogy okozott-e problémát a földrengés, mit lehet tudni a helyszínről és egyáltalán a Paks 2-re tervezett blokkokhoz hasonló atomerőmű üzemelés közben milyen földrengést bír ki?
A szakember elmondta: Törökországban olyan VVER-1200-as blokktípus épül, amilyet a Paks II projekt keretében készülnek hazánkban is megvalósítani.
Hárfás Zsolt korábban személyesen is meglátogatta az építkezést, ahol a szakemberek arról is tájékoztatták, hogy a török projekt esetében még védőgátakat is építettek. A szakértő hangsúlyozta: olyan rendszerelemeket, technológiákat is beépítenek, ami tovább fokozza a biztonságot. Ha nagyon szélsőséges esetben megsérül a reaktorépület vagy a kiszolgáló épületek, akkor is olyan rendszerek vannak beépítve, amelyek azt garantálják, hogy radioaktív anyag ne kerülhessen ki a környezetbe. A VVER-1200-as típusú blokkoknál példaként említette azt a zóna olvadékcsapdát, ami rendkívül kis valószínűségű, súlyos baleseti helyzetben is képes azt garantálni, hogy nagyon szélsőséges esetben se kerülhessen ki a környezetbe semmilyen káros anyag.
A földrengés bár érezhető volt az épülő török atomerőműnél, de a helyi szakemberek megállapítása szerint nem keletkezett kár a daruban, a már elkészült épületszerkezetekben, és egyéb berendezésekben sem.
Keddi sajtótájékoztatóján Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója bejelentette: 2024-ben indul a Paks 2 építése, jövőre várható az első beton öntése. A hír kapcsán Hárfás Zsolt hozzátette: ezek nagyon fontos jelzések az orosz fél részéről.
A teljes beszélgetés itt érhető el: