Forma–1 címharc: Wéber Gábor szerint az szezonzáró három versenyzőre szűkülhet
Wéber Gábor szerint a Las Vegas-i padlólemezes mizéria nem jelent hosszú távú veszélyt a McLarennek, de a VB-cím szempontjából továbbra is Norris a fő esélyes, hiszen a 24 pont hátrány nem éri el a teljes futamgyőzelemnyi, vagyis 25 pontos előnyt, ami matematikailag már biztonságot adna.
Piastri elemzése: fejben elbukott, vagy csak pechszéria?
Oscar Piastri szezonja a nyár végi futamoktól kezdve radikálisan visszaesett a szezon első felében mutatott kiemelkedő teljesítményéhez képest. Részben a mentális nyomás és a szezon nehéz pszichés terhe, részben pedig az, hogy az ősz-végi pályák nem fekszenek Piastri vezetési stílusának. A szezon végén mutatott rossz statisztikák (pl. 5,8-as átlagos időmérős helyezés az utolsó hat futamon) egy valós visszaesést mutatnak, azonban a különbség azért tűnik extrémnek, mert Norris teljesítménye feljavult az év második felére.
Bár Piastri valószínűleg nem nyeri meg a VB-t, az elveszített cím nem lesz számára kudarcos szezon, mert a harmadik évében teljesítő újoncpilótának ez a tapasztalat építi a jellemét és karakterét, ami a későbbi csaták során előnyt jelenthet. Az elmúlt hat versenyhétvége mutatta, hogy Piastri már nem tudta azt a dinamikát végigvinni, mint az év elején, és ez a nyomás alatti túlvárás és agresszivitás (lásd Baku) okozta a hibáit.
Piastri keményebb fából faragott és kevésbé érzékeny lelkileg, viszont Norris még mindig egy nagyon picivel gyorsabb nyers tempóban, de kevésbé stabil lelkileg. Ez a két egymást kiegészítő, de szoros küzdelmet vívó páros teszi a McLarent a szezon egyik legnagyobb sztorijává.
Verstappen: A gyilkos bajnoki ösztön
Max Verstappen teljesítménye fordított előjellel írható le, hiszen a Red Bullnak a nyári szünet után sikerült eltalálnia egy fejlesztési irányt a padlólemezzel, ami rendkívül jól működött. Verstappen nyugodtabb és rutinos Forma–1-es versenyzőként a pályafutása abszolút csúcsán van, ahol a tökéletes formáját és magabiztosságát meg tudja mutatni, ahol kell.
Mivel Verstappen fejben rendkívül erős és alig hibázik (ellentétben Piastrival és Norrisszal), nagyon veszélyes a jelenléte a VB-címharcban. Ha Norris valamilyen oknál fogva kiesne Katarban, és Verstappen átvenné a vezetést Abu Dhabi előtt, nagyon nehéz lenne ellene fogadni a szezonzárón.
Bár a Red Bull sokáig fejlesztette az idei autót, a most megszerzett tapasztalat és adatok segítségével validálni tudták a szimulációs programjaik pontosságát, ami viszont pozitívumként köszön vissza a 2026-os autó fejlesztésében, mivel a következő autót jól összerakott háttérrel tudják kezdeni.
Mercedes: Russell közel áll a tökéleteshez?
George Russell szinte tökéletes évet teljesített és megmutatta, hogy ő is egy bajnoki karakter lehet, ugyanis a Mercedes körülbelül arra képes, amit Russell kihozott belőle. Antonelli ezzel szemben végig agyon volt verve, azonban a szezon végére megismerte az autót, és a lemaradása az átlagos 3-4 tizedre szűkült, ami nem számít agyonverésnek egy ilyen erős csapattárssal szemben. Antonelli legnagyobb előnye, hogy intelligens és a fiatalkora ellenére elképesztő módon érti az autót és annak technikai hátterét, valamint jól kommunikál a mérnökökkel.
A Forma–1 titkai és az újságírói szerep
Wéber Gábor kisenciklopédiának nevezhető, több mint 2000 szót és 300-nál több illusztrációt tartalmazó könyve, a Forma 1 áttozig magyarázza a szakzsargont, ami azért fontos, mert nem elég érteni a szót, látni is kell az alkatrészeket. A könyv írási ambíciói időtálló, nem aktualitásokra épülő témákra vonatkoznak, mint például a technológia vagy a versenyzői vezetésteknika.
Wéber Gábor szerint az újságírói munka egy komplex nézőpont átadását jelenti, amivel edukál, de nem is akar a szenzációhajhász bulvár felé fordulni. Az emberi kapcsolatok a Forma–1-ben ma már nagyon ritkák, különösen a covid óta, de a régi időkben még előfordult, hogy a háromszoros világbajnok Jackie Stewart együtt ebédelt az újságíróval a motorhome-ban.
A teljes adás visszanézhető a Spirit FM YouTube csatornáján.