Belföld

Frida Kahlo eddig sosem látott fotógyűjteménye érkezett Budapestre

Hirdetés

Január 12-ig lehet megnézni Budapesten a Mai Manó Házban, először a magyar fővárosban Frida Kahlo fotógyűjteményét. Frida Kahlo Mexikó egyik legendás személyisége, festő, és nem is fotóművészként tartjuk nyilván, mégis komoly gyűjteménye volt. 

Baki Péter, Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház igazgatója a Kult-ÓRA című műsorban a Spirit FM-en hangsúlyozta: a kiállítás nem elsősorban Frida Kahlo által készített fotókat mutat be - bár olyanok is szerepelnek a tárlaton - , hanem olyanokat, amelyeket ő gyűjtött össze.

Frida Kahlo édesapja fotográfus volt, több rokonai is foglalkozott ezzel, barátai is voltak, akik a fotóművészetben jelentős szerepet töltöttek be (például Nickolas Muray, Martin Munkácsi, vagy Brassai) - ők képeket ajándékoztak a festőnőnek. Ezekről a fotókról szól most a tárlat.

Amikor Frida Kahlo meghalt, bezárták a személyes tárgyait egy fürdőszobába - mondta Baki Péter. Itt a ruhákon át a gyógyászati segédeszközökön keresztül a mintegy 6000 darabból álló fotógyűjteményét kell érteni, tette hozzá. Majdnem 50 évvel a zárlat után kinyitották ezt a szobát, és kezdődött a feldolgozás.

Ezek a fotók Fridának a saját, személyes sorsát is dokumentálták, sokan fényképezték őt magát is. Ezeket összegyűjtve egy olyan, vizuális életrajz rajzolódik ki, amely nagyon izgalmas. Nem csupán azért, mert Frida Kahloról van szó, hanem a művészetéhez kapcsolódóan is felfedezhetünk olyan képeket, amelyek “előképei” voltak a festményeinek - árulta el Baki Péter.

Nagyon kevés olyan felvételt látunk művészekről, tudósokról, amelyek a legintimebb, hétköznapi, akár balesetük utáni lábadozásukról szól. 

Baki Péter elmondta, nem tudta elképzelni, mi került majdnem 50 évbe, hogy egy tudvalévő elzárt anyagot nem vettek elő, majd amikor ez megtörtént, nagyon jól feldolgozták. 

A teljes adást hallgassa vissza itt:

Hirdetés
Hirdetés