Hamarabb jön a szüret, komoly kihívásokkal küzdenek a borászok
“Komoly kihívásokkal teli az ilyen aszályos, meleg nyár és ősz, úgyhogy megtesszük, amit lehet” - mondta el a Spirit FM Veszik vagy isszák? című műsorában Takler András, a Takler Pincészet alapító-vezetője.
Elsősorban az időzítésre kell odafigyelniük a borászoknak, és kiderült: “soha ilyen korán még szüretet nem kezdtünk Magyarországon, de hát ezt jósolják ugye a következő években is.” Takler András elmondta, hogy most a sauvignon blanct szüretelik, de már a pinot noir-t is szedték rozénak, de a kékfrankost sem hagyhatják tovább a tőkéken, ha nem akarják, hogy nagyon elszálljon az alkoholtartalom.
Takler András beszélt arról, hogy koncentrálódik a sav és a cukor, nagyon magas az almasav aránya az össz savkészletből, ami fehérboroknál adhat egy tartós savérzetet - bár ez az almasav egy harsányabb, egy kicsit éretlenebb érzetet is tud adni a boroknak. A kékszőlőknél viszont lebontják az almasavat. Ez a hektikus időjárás megboríthatja a must kémiai összetételét, ezért egyelőre nehéz megjósolni, mennyi plusz munkát ad a borászoknak az, hogy ennyire megváltozott az időjárás - ezt tehát még tanulniuk kell.
A sauvignon blancra azt találták ki, hogy hogy több ütemben szüretelik. Leszednek egyet “mondjuk 11,5 alkohollal, és egy kis részét megpróbáljuk még egy pár napot kint hagyni. Kicsit glicerinesebb, kicsit dúsabb, és a kettőnek a házasításával talán megkapjuk azt a végeredményt, amit megálmodtunk. Tehát ilyen kis apró trükkök, de ezek igazából vagy bejön, vagy nem. Ugye ez a természet ajándéka a bor. Tehát nagyon nehéz itt, hogy mondjam - ezt ilyen kémiai szintre levinni.”
Az adásban arról is volt szó, hogy a fehér szőlő érzékenyebb, jobban ki van téve ennek az extrém időjárásnak, mint a kék szőlő.
Takler úgy tapasztalja, hogy a csúcsgasztronómia a kifinomult vörösborokat részesíti előnyben, olyat, amiben szépség, kifinomultság van, és az általuk készített 2019-es cabernet francnak, ami az év bora volt idén, pont ez a titka.