Hogyan próbálják átverni a HR-eseket?
Egyre gyakrabban próbálják átverni a HR-eseket az álláskeresők, tekintettel arra, hogy a HR oldalon is hódít a mesterséges intelligencia, mind munkavállalói, mind egyébként munkáltatói oldalon.

Megtörtént az az eset, hogy valaki egy informatikai pozíciót szeretett volna megszerezni külföldön. Végül is a végső célja alapvetően a zsarolás volt, egészen komoly szintre, majdnem az ötödik körig eljutott, természetesen amiatt, mert ez az egész interjúsorozat, ez mind online zajlott. Úgyhogy ezt élőben azért sokkal nehezebb, és mondjuk azt, hogy jelenleg még lehetetlen - mondta a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában Katkics Attila, HR szakértő.
A szakértő szerint a humán kontrollt azt mindenképpen fenn kell tartani, még akkor is, hogyha rengeteg eszköz áll egyébként pályázóként, meg pályáztatóként is a rendelkezésre.
Szerinte világos határt kell húzni az etikus és alapvetően támogató jellegű felhasználás és mondjuk a tudatos megtévesztés között. Egy jó HR-es alapvetően nem csak azt nézi, hogy mit mondanak a jelentkezők, hanem azt is, hogy hogyan. Visszakérdez, megmozgatja a jelentkezőt, váratlan helyzetbe hozza és figyeli a reakcióját - magyarázta a szakember.
Katkics Attila beszélt arról is, hogy az alacsony hozzáadott értékű munkakörök éveken belül ki fognak kopni, “és ez igaz egyébként a HR szakmára is”. Az MI szoftverek a toborzási folyamatot is több ponton tudják támogatni, egyebek mellett például az álláshirdetések megírásánál, a közösségi posztok megírásánál, a munkáltatói értékek és a munkaköri leírások megfogalmazásánál, kapcsolatfelvételi levelek megírásánál, illetve akár a jelentkezők előszűrésénél is.
Azt tanácsolja az álláskeresőknek, hogy pályázóként próbainterjúzzanak chatbottal, AI által generált kérdésekre gyakorlásként válaszoljanak, töltsenek ki nyelvi teszteket.