Idén is leterít minket az infláció?
Rossz irányba módosultak a tervek, fogalmazott Büttl Ferenc közgazdász, egyetemi tanár a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.

Már a 2025-ös költségvetési törvény elkészültekor sem független hazai elemzők, sem külföldi intézmények nem adtak optimista előrejelzéseket a tervezett inflációval kapcsolatban, mondta Büttl Ferenc közgazdász, egyetemi tanár a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.
Az infláció miatt plusz nyugdíjkifizetés terheli majd az államkasszát. De még magasabb kamatokat is kell fizetni 2025-ben az államkötvényekre, mint amiket eredetileg tervezett a kormány. Az inflációs pálya nem olyan lapos és nem csökken olyan mértékben, mint amilyenek az 1 évvel ezelőtti várakozások voltak.
Ez pedig a lakosság viselkedésére is hat, tavaly a magyarok elveszítették a vásárlási kedvüket, a kiskereskedelmi forgalom pedig nem áll vissza olyan gyorsan, mint ahogy várták. A lakosság az ismételten emelkedő árak miatt lehet, hogy megint hasonlóan fog reagálni, és megint tartalékolni kezd a háztartási szektor.
A szakember szerint az érződik, hogy a kormány még kevésbé gazdaságpolitikát folytat gazdaságpolitika címszó alatt, és még inkább általános politikai célok határozzák meg a lépéseit, és egy kicsit úgy van vele, hogyha megnyeri a 2026-os választást, ráérnek rendbe tenni azokat a problémahalmazokat, amiket most létrehoz. Ha nem ők nyernek, akkor pedig az legyen másnak a gondja, vezette le a közgazdász. A választók emlékezete rövid, szokták mondani Büttl Ferenc szerint. Így a kormányon maradóknak az első fél-1 évben van arra lehetőségük, hogy a hibáikat korrigálják.
A teljes beszélgetést itt hallgassa meg: