Így áll az albérletpiac Budapesten
160 ezertől a 353 ezerig – így áll az albérletpiac a fővárosi kerületekben. Az országos albérletpiacon havi szinten 1,3 százalékos, éves szinten pedig 7,3 százalékos volt a növekedés.

Igazi piaci erőpróba lesz a júliusban induló albérletroham a diákok részéről - fogalmazott Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában. Folyamatosan egyre több kiadó lakásból válogathatnak a bérlők, ennek eredménye pedig az árakon is meglátszik.
Az országos albérletpiacon ugyanis a havi drágulás tempója júniusban 1,3 százalékos volt, Budapesten is 1,4 százalékkal emelkedtek az árak. Éves szinten viszont csak 6-7 százalékos volt a drágulás tempója mind Budapesten, mind országosan. Ez pont feleakkora, mint amennyire a lakások drágulnak.
Így kimondható, hogy lassul a drágulás tempója az albérletpiacon, és ott is kirajzolódik egy dinamika: a drágább kerületek lassabban emelkednek, a külső kerületekben pedig viszonylag tempósnak mondható a havi és az éves áremelkedés is.
A bérlők többsége a keresetéből fizeti ki a bérleti díjat, így ennek van egy felső határa. Az V. kerülettől most átvette a vezetést a II. kerület Budapesten az albérletárakban, ebben a két kerületben átlagosan 350 ezer forint körül van a havi bérleti díj (ez nagyjából egy 50 négyzetméteres lakás bérleti díjának felel meg). Vagyis egy átlagos budapesti fizetésnek egy ilyen bérleti díj a 60 százalékát elviszi, mondta a szakértő. Ebben még nincs benne a közös költség vagy a rezsi, tette hozzá Balogh László.
A budapesti átlag albérleti díj 270 ezer forint. De feleannyiba kerülnek a XXII. vagy XXIII. kerületi kiadó lakások, ahol 160-190 ezer forint az átlag.
Debrecenben már 250 ezer forint az átlagos bérleti díj - Budapesten egy évvel ezelőtt volt ennyi az átlag. Balogh László azt mondta, nem biztos abban, hogy a debreceni átlagfizetések egy év alatt utolérték vagy felzárkóztak az egy évvel korábbi budapesti fizetésekhez. Debrecenben egyébként a külföldi hallgatók létszáma is elég magas, az ő fizetőképességük talán meghaladja egy magyar bérlő átlagkeresetét, tette hozzá a szakértő. Így jól látni, hogy sok minden árnyalja a képet.