Katonák a bajnokok között
Kevesen tudják, hogy nagyon sok élsportoló, sőt olimpiai bajnok is van a honvédség kötelékében. A Spirit FM Katonadolog műsorában beszéltek arról a katonasportolók, hogy miért választották a sport mellé ezt a hivatást és mit adott nekik pluszba az, hogy honvédek lettek. Már 31 sportág képviselője van a Magyar Honvédség sport alegységében, és a katonasportolók az olimpián is szereztek érmeket.
Krizsán Szabolcs, a MH őrnagy, az MH Sportszázad parancsnoka az adásban elmondta: valamilyen szinten könnyebbség sportolókkal együtt dolgozni, mert a sportból hozott képességeket nagyon jól tudják hasznosítani, fegyelmezettek, céltudatosak, és a hazaszeretet is abszolút megjelenik náluk. A Magyar Honvédség első sportszázadában a top sportolók vannak, olimpiai bajnokok, olimpikonok, akik a felkészülés mellett aktívan részt vesznek a honvédelmi nevelésben, előadásokat tartanak. A második században országos bajnokok vannak, ide alacsonyabbak a bevételi feltételek, viszont magasabbak az elvárások.
„Ők napi szinten teljesítenek szolgálatot, és a bennük rejlő lehetőséget is szeretnénk kiaknázni, ők például az állandó állomány fizikai állapotának fejlesztésében is aktívan részt vesznek, és a közelharc képességeket is tudják fejleszteni” – mondta a parancsnok.
Bárányi Péter tartalékos szakaszvezető, a MH 2. sportszázad országos bajnok ökölvívója például már számos alkalommal tartott foglalkozásokat gyerekeknek és katonáknak is.
„A versenyeken azóta észrevehető az, hogy fegyelmezettebb vagyok, taktikailag is érettebb, és nagyon sokat jelent számomra az, hogy nemcsak a válogatottat, hanem a honvédséget is képviselhetem” – mondta Bárányi Péter.
A párizsi olimpiai játékokon a férfi párbajtőr csapattal aranyérmet szerzett Siklósi Gergely az olimpiai aranyérmét is behozta a stúdióba. Arról beszélt, hogy a családjában látta, hogy a katonalét meghatározó a jellemfejlődésben. Az olimpiai aranyérme után előléptetésben részesült.
„Igazából a dédnagyapám koronaőr volt, én ebben abszolút hiszek, és ez egy nemes feladat. Sorkatonai szolgálatot teljesített sok fő a családból, és mondták, hogy ez mennyire jó volt, milyen értékeket adott, milyen barátságok köttettek, és hogy egy életre szóló élmény, és én nyitott voltam a katonaság felé egész életemben, és amikor először jött ez a lehetőség, akkor azonnal mondtam rá, hogy igen, persze, szeretnék katona lenni” – mesélt az előzményekről Siklósi.
A Honvédelmi Minisztérium pályázati felhívására jelentkeztek sportolók, akik a II. századhoz szerettek volna csatlakozni. Jelenleg 151 fő van, aki aláírta a területvédelmi tartalékos szerződést. A műsorban elhangzott, hogy azokat a fiatalokat is szerették volna megszólítani, akik már elmúltak 18 évesek, de a családi körülményeik nem teszik lehetővé, hogy a sportot folytassák.
Számukra a Magyar Honvédség tudja biztosítani, hogy folytassák sportkarrierjüket, ugyanakkor a honvédség is kiváló emberállománnyal gazdagodik.