Belföld

Kíméletlen jelentést publikáltak Magyarországról

Hirdetés

Brüsszel kiadott egy friss jelentést a magyar gazdaság versenyképességéről.

Magyarország gazdaságának a versenyképessége az Európai Unió tagállamai közül a legrosszabbak között van - mutatott rá egy friss brüsszeli jelentés. A Spirit FM Több-kevesebb című műsorában Büttl Ferenc közgazdász, egyetemi oktató azt mondta, hogy a brüsszeli jelentés pontjai “nem állnak messze attól a valóságérzékeléstől, amelyeket mi Magyarországon akár hozzáértőként, akár laikusként élünk”. A szakember szerint általánosan elmondható, hogy azon az időszakon túl vagyunk, amit egy “virágkornak” tekinthetünk a magyar gazdaságot illetően, a covid óta sok nehézség és megpróbáltatás volt a rekordmagas inflációtól a stagnálásig, azóta valami “félresiklott”. 

A kormány próbálkozik, de valahogy mégsem sikerült beindítani a gazdaság motorját, mondta a szakért. Sokan mondják, hogy véget ért az az időszak, amikor egy extenzív növekedési pályán tudott mozogni a magyar gazdaság és át kellene váltani egy intenzív növekedésre. Avagy átállni az összeszerelő üzemből egy magasabb hozzáadott értéket termelő gazdaságba. Ehhez Büttl Ferenc szerint szerkezeti reformok kellettek volna azokban az időkben, amikor a gazdaság jól működött. De ezek a reformok elmaradtak, és az, hogy most “hiába rugdossuk azt a berúgó kart, nem sikerül úgy bedurrantani a motort” - ez valószínűleg részben annak tudható be, hogy korábban elmaradtak a reformok, elmaradt a vasúti és más infrastrukturális rendszerek felújítása, az oktatás és a szociális rendszer megújítása. Ezeknek az elmaradt reformoknak isszuk most a levét - fogalmazott a szakember.

A brüsszeli jelentés többek között felrója a kormánynak a kiszámíthatatlan jogszabályi környezetet. Büttl Ferenc szerint kár lenne ezt színtiszta politikai kritikának venni, mint fogalmazott “elég nagyfokú vakság” kell ahhoz, hogy valaki ne lássa, hogy ennek igenis van hatása a gazdaságra. 

Hirdetés
Hirdetés