Kis atomerőművek oldhatják meg a technológiai "bumm" energiaéhségét?
Trendforduló van, nagy invesztíciókat tesznek a kis moduláris reaktorokba a techcégek – hívta fel a figyelmet Aszódi Attila a Spirit FM Generátor című műsorában.

A Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Kar dékánka szerint nagy a mozgolódás az SMR technológia körül, egyre több nemzet gondolkodik ezekben a projektekben. Ennek egyik oka az, hogy még mindig sok országban a fosszilis energiahordozók a meghatározók, miközben a dekarbonizációs folyamatok miatt egyre többen szeretnék a fosszilis energiahordozókat kivezetni. A másik ok a megnövekedett érdeklődés tekintetében az, hogy a jelentős technológiai fejlődés, az AI felfutását csak akkor tudják elérni a szakemberek, ha az ahhoz szükséges hatalmas energiaigényt valamilyen formában megoldják.
A nagy amerikai technológiai cégek - az Amazon Web Services, a Microsoft vagy a Google - atomenergetikai projektekbe kezdtek befektetni. Aszódi Attila szerint robbanásszerűen tovább fog nőni a jövőben az energiaigény, hiszen ha belegondolunk, hogy amíg egy egyszerű Google keresés indítás villamosenergia igénye szerver oldalról 0,3 wattóra, addig a mesterséges intelligencia algoritmusával futtatott keresés ennek a villamosenergia igénye tízszer, hússzor, harmincszor nagyobb.
„A Goldman Sachsnak elemzése szerint világszinten a jelenlegi 500 terawattórányi szerveroldali villamosenergia igény 2030-ra megduplázódhat.”
Az SMR technológia iránt azért is növekedett meg az érdeklődés, mert az elhúzódó nagyerőművi projektekkel szemben viszonylag gyorsan, kisebb beruházási értékben meg lehet építeni ezeket a létesítményeket. A technológia típusának köszönhetően előre gyártható modulokkal, szinte készen érkeznek meg ezek a blokkok és egy gyors szerelést követően hamar üzembe is lehet helyezni.
„A hosszú távú cél az lenne, hogy a terveknek a tipizálásával, a sorozatgyártással, a szabványosítással, a konstrukciónak az egyszerűsítésével és a modulok előállításával és a modulokból, gyártóüzemben előállított modulokból összeszerelt telephelyi erőmű projektmegvalósítással olyan előnyökre lehet szert tenni, ami kompenzálja azt, hogy adott esetben egy kilowattnak a beruházási költsége lehet, hogy magasabb, de ebben nagyon fontos kulcskérdés a standardizálás és az egységesített engedélyezés. Tehát ennek az a feltétele szerintem az egész SMR technológia elterjedésének az egyik alapvető feltétele az lenne, hogy mint ahogy az autóknál sorozatgyártásban történik az ő gyártásuk, és ugye a 101 ezer darabot, ha előállítottak egy autóból, akkor a következőnél nem nyúlnak hozzá a dizájnhoz.” – jegyezte meg az egykori államtitkár.
A szakember szerint ennek a technológiának a kulcskérdése az engedélyezés lesz és a sorozatgyártás. Nem szeretnénk, hogy megismétlődjön a kis moduláris reaktoroknál az, ami a nagy reaktoroknál, hogy minden egyes létesítmény egy új dizájn, amivel újra és újra foglalkozni kell, és ennek következtében sok az idő és sok a munkaerőigénye az adott projektnek.
A magyar kormány már kifejezte érdeklődését az SMR technológia iránt – emlékeztetett a műsorban Aszódi Attila. Ahogy a környező országokban is többen így tettek: a románok amerikai dizájnra kötöttek szerződést, a csehek elköteleződtek a Rolls-Royce SMR iránt, a lengyeleknél pedig arról beszélnek, hogy 24 darab integrált 300 megawattos forróvizes reaktort akarnak építeni. Aszódi Attila úgy látja, a magyar döntéshozókat a Rolls-Royce projekt érdekli. A Rolls-Royce SMR most véglegesíti a dizájnt, 2026-ra szeretnének engedélyt kapni, és utána négy év alatt akár meg is építhetik a blokkot.
A BME dékánja szerint az érintett szakembereknek most is van feladata, hiszen át kell alakítani Magyarországon és minden európai országban az engedélyezési környezetet. Amerikában sok tapasztalat van ezzel kapcsolatban, ahogy Kanadában is van típusengedélyezés. Az engedélyezési folyamat mellett fontos a kompetencia, ezért is hozták létre a BME-n a Mikro- és Kis Moduláris Reaktor Kompetenciaközpontot.
„Sok területen érdeklődés van, nagyon sok ipari üzem érdeklődik, nemcsak a villamosenergia szektor. Rengeteg minden történik ezen a területen a nagyvilágban, és szeretnénk segíteni mind a kormányzatnak, mind a hatóságoknak, mind pedig az ipari szereplőknek, hogy ehhez a tudáshoz, ami a nagyvilágban rendkívüli gyorsasággal fejlődik ezen a területen, az rendelkezésre tudjon állni." - indokolta a központ alapításának jelentőségét a szakember.