Belföld

Miért van olyan kevés ápoló?

Hirdetés

Az ápolók képzésében, jelentkezésében, végzésében EU-s összesítésben Magyarország a 16. helyen áll, ami mutatja, hogy ápolónak menni nagy vállalás, és nem is annyira vonzó - hangzott el a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában.

Az ápolók 20 százaléka felsőfokú végzettségű - mondta el Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Ám sajnos a képzésbe nem jelentkeznek sokan.

Ennek részben anyagi okai vannak, de az is szerepet játszik, hogy nagyon megterhelő munkáról van szó - mondta az elnök. Nem is mindenki alkalmas erre a pályára, tette a hozzá. A munkarend, a testi kontaktusok, nagy a lelki terhelés, ezek miatt a fiatalok számára sem feltétlenül vonzó az ápolói szakma. Ráadásul a fizetésük sem olyan magas. Egy magyar ápoló 45 százalékát keresi a német ápolóknak, egy pályakezdőnél pedig még rosszabb ez az arány, fűzte hozzá Soós Adrianna.

A szakma presztízse is sokat romlott, ehhez hozzájárulnak azok a kormányzati intézkedések is, amelyek nem javítják az egészségügyi dolgozóknak a társadalomban való elismertségét. Kevés az a fiatalokhoz eljutó népszerűsítési forma is, ami alapján ezt a szakmát választanák.

Soós Adrianna elmondta, hogy attól nem kell félni, hogy valaki ápolóként munkanélkülivé válna. Bízik abban, hogy egyszer eljutnak oda, hogy jól lehet keresni ápolóként, és sok technikai fejlesztés is várható ebben a szakmában.

Kifogásolta, hogy nincs elég gyakorlat az ifjúsági képzésben. De szerinte a szülőket is edukálni kellene, hiszen sokszor ők terelgetik a gyerekeiket egy-egy szakma felé. Hiányolja az ápolókat népszerűsítő sorozatokat is.

A teljes beszélgetés itt meghallgatható:

Hirdetés
Hirdetés