Belföld

Miért vándorolnak ki a fiatalok és miért (nem) jönnek vissza?

Hirdetés

Az alacsonyabb bérek és a megélhetési költségek növekedése miatt Európa több országában ismét felerősödött a fiatalok elvándorlása. 

Portugáliában a kormány a személyi jövedelemadó jelentős csökkentésével próbálja otthon tartani a 35 év alattiakat. Milyen migrációs tendenciák olvashatók ki az európai adatokból? Megállítható, vagy akár visszafordítható-e a kivándorlás? Magyarország a fiatalok megtartásában hogyan teljesít?

Hárs Ágnes közgazdász arról beszélt a Spirit FM Europeo+ című műsorában, hogy más országokból is mennek külföldre fiatalok, az orvosok legvonzóbb felvevőpiaca például az Egyesült Államok. A skandináv országokban pedig nincs is orvosképzés, vagy legalábbis nagyon szerény, és ők arra készülnek, hogy külföldi orvosokat vesznek fel.

A rendszerváltó kelet-európai országokban különösen 2004 és 2007 után volt nagy az elvándorlás. 

Az elvándorlás Portugáliából sokkal nagyobb egyébként, mint Magyarországról, és a Balti országokból is nagyobb volt, mint tőlünk - legalábbis ha az országok arányait nézzük.

A közgazdász szerint az itthon maradásra a legegyszerűbben egy jól működő gazdasággal lehetne ösztönözni a fiatalokat. Egy jól működő gazdaságban pedig lehetnek támogatások. De szerinte az ösztönzések jellemzően nem működnek, mert egyrészt nagyon drágák, valamint azokat érik el, akiknek egyébként is hasonlóak a céljaik, akik nem gondolják komolyan a költözést, azokat talán ezekkel meg lehet fogni.

Bogár Zsolt, a DW Magyar szerkesztője arról beszélt, hogy a kormány több eszközzel próbálja itthon tartani a fiatalokat, és felvetette, hogy az elmúlt években többen is hazajöttek: ennek vajon mi lehet az oka?

Hárs Ágnes szerint ha sokan mennek el, abból sokan is jönnek vissza, ha kevesebben mennek el, kevesebben jönnek vissza. Tehát amikor a 2010-es évek második felében többen is hazajöttek, akkor a gazdaság is jobb helyzetben volt, illetve elképzelhető, hogy akik visszajöttek, azok közül nem mindenki maradt. A CSOK és lakástámogatási eszközök viszont adósságcsapdába zárhatja az embereket, és bebetonozhatja őket - tette hozzá.

A teljes adást itt nézze vissza:

Hirdetés
Hirdetés
Címkék: