Belföld

Mikor kell és hogyan fejlődött az ultrahangvizsgálat?

Hirdetés

Az ultrahang technológia a ’70-es években indult és ekkor még rendkívül kezdetleges volt - mondta  dr. Tidrenczel Zsolt a Czeizel Intézet szakmai igazgatója, szülész-nőgyógyász szakorvos, klinikai genetikus, főorvos a Spirit FM Az életért című műsorában. Mára viszont már olyan részleteket, struktúrákat lehet látni, amiről régen csak álmodni lehetett. 

Az ultrahangnak magzat- vagy szövetkárosító hatása nincs - szögezte le a főorvos. Mint mondta, elméletileg sokszor ismételhető egy ilyen vizsgálat, viszont van egy hőhatása, vagyis ha sokáig történik, melegíti a szöveteit, 1-1,5 órás vizsgálat 1-1,5 fokkal is megemelheti a hőmérsékletet például a méhben, tehát a használatnak vannak határai. 

A várandósság alatt az alapszintű UH-szűrés a főorvos szerint egy jó rendszer. A nulladik UH a várandósságot megállapító vizsgálat, ez a 6-8. hét körül szokott történni. Vannak ezen kívül a genetikai ultrahangok, amikor célzottan tudnak vizsgálódni az orvosok.

Az első trimeszteri szűrővizsgálat a 12. hét környékén esedékes, ezt követi a genetikai UH a 18-20. héten, és a 30-32. hét környékén is van egy ultrahang, ritkábban a 37. héten is szokott lenni. Ezeket minden várandósnak javasolják a Czeizel Intézetben.

Mint mondja, a fejlődésnek köszönhetően egyre korábban észre lehet venni a magzatnál a kóros eltéréseket, egy 12 hetes magzatnál már komoly szervi szűréseket is lehet nézni, amit 10 éve még nagyon nehéz volt vizsgálni. De ilyen idős korban már a komoly szívvel kapcsolatos rendellenességeket is fel lehet tárni - magyarázta a főorvos.

A teljes beszélgetést itt hallgassa vissza:

Hirdetés
Hirdetés