Belföld

Mit hozhat Magyarország számára az olajembargó és egy gázválság?

Hirdetés

Az Európai Unió egy picit morális piedesztálra emelte magát azt mondva, hogy mi nagyon-nagyon elkötelezettek vagyunk a kibocsátás tekintetében, ugyanakkor saját magát hozza nagyon sokszor rossz helyzetbe, például az üzemanyagokra rárakódó többletköltségek miatt, például az épületenergia-hatékonyság és egyéb elmaradásokat próbálják ezzel motiválni, de nem nagyon haladunk vele még előre - mondta Holoda Attila, energiapiaci szakértő a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában.

Az EU célja, hogy 2030-ra 42 százalékkal kell alacsonyabban meghúzni, mint a 2005-ös szint volt. Viszont az Épületenergetikai Teljesítmény Intézet adata szerint a háztartások kibocsátása csak 12 százalékkal csökkent. Azzal kapcsolatban, hogy hogyan lesz ebből 42 százalék, a szakértő azt mondta, hogy sokszor nem gondolnak bele a döntéshozók, hogy a kelet-európai országok esetében az épületenergetikai hatékonysági lemaradottságuk sokkal nagyobb, mint azt bárki is feltételezte. Emlékeztetett, hogy körülbelül 10 évvel ezelőtt volt egy átfogó program Magyarországon, amely során megállapították, hogy az épületek 70 százalékánál a felhasznált energia 40 százaléka veszendőbe megy, “azaz egész egyszerűen az udvart fűtjük” - fogalmazott. 

A szakértő úgy látja, hogy nagyon sok esetben például az új épületek esetében sincs olyan kötelező jellegű elvárás, hogy sokkal magasabb szintű energiahatékonysággal rendelkezzenek, mint mondjuk a korábbi épületek.

A teljes beszélgetést hallgassa meg itt:

Hirdetés
Hirdetés