Mit lehet tudni az új magyar szupermilliárdosról?

Belföld
Hirdetés

A tavalyi beszámoló alapján 6534 milliárd forintnyi vagyona volt a Donor Zrt-nek. Jandó Zoltán, a G7 újságírója szerint ez a magyar GDP 10 százaléka.

Nem ez az egyetlen ilyen cég, hiszen egy másik, hasonló vállalata is van ugyanennek a magánszemélynek - mondta el Jandó Zoltán, a G7 újságírója a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában. Több mint 13 ezer milliárd forintnyi brazil államkötvény lapul két Magyarországon bejegyzett cégben, melyek tulajdonosa, T. János György így papíron az ország leggazdagabb embere lenne. Ebben a másik cégben 6957 milliárd forint van, vagyis a két cégben összesen 13 ezer 500 milliárd forint. Ez így már az ötöde a magyar GDP-nek.

Ezzel a vagyonnal, ami a két cégben van, a tulajdonos nagyjából a világ 36. leggazdagabb embere lenne, tette hozzá Jandó Zoltán.

Mindkét cég azt állítja magáról, hogy a teljes összeget, ami ezekben a cégekben van, brazil államkötvényekben tartja, ami 2036-ban jár majd le.

Az újságíró szerint érdekes az is, ha valaki ennek az összegnek a töredékét ilyenfajta értékpapírba teszi, a befektetéseket meg szokták bontani, pont azért, hogy csökkentsék a kockázatot. Ha sarkítanánk, egy brazil államcsőd esetén ez a két cég nincstelenné válna.

A cégek által leadott vagyonleltárban szerepel a brazil államkötvény ezzel az összeggel beírva, magyarázta az újságíró. Egy ekkora vagyon nem tud egyik pillanatról a másikra feltűnni, ugyanakkor való igaz, hogy ezeket bejegyezték a cégbíróságon. Kérdés, hogyan tud átmenni az, hogy vannak cégek Magyarországon, ahova egyszer csak befizet valaki több ezer milliárd forintot, tette hozzá.

Egyébként mindkét céget Magyarországon jegyezték be, ugyanarra a zuglói ingatlanra, egy ikerház egyik felére. A tulajdonosuk is magyar, bár hivatalosan Máltán élhet, ahol szintén van egy vállalkozása, ami bekerült különböző, kiszivárogtatott offshore adatbázisokba - mondta Jandó Zoltán. Bár ha valaki Máltán él, nyilván nem feltétlenül van ott cége, hogy offshore ügyleteket csináljon, de ezekbe az ügyletekbe a tulajdonos belekerült - fogalmazott. 

A máltai cég viszont csak veszteséget birtokol, negatív a saját tőkéje, vagyis az elmúlt években veszteségeket halmozott fel, amiket hitelből tud csak fedezni, tehát nem tűnik működő cégnek.

A tulajdonosnak küldtek megkereséseket, de azon kívül, hogy máltai állampolgár, viszonylag jómódú, és eddig nem nagyon szerepelt a magyar közéletben - magyarázta Jandó Zoltán.

Kiderült: a cégbíróságban leadott iratokban szerepel, hogy ezekben a cégekben ilyen tőkeemelés történt, ebből lehet tudni, hogy nem elírásról van szó.

A teljes beszélgetést hallgassa vissza itt:

Hirdetés
Hirdetés