Mit szól Székesfehérvár polgármestere az újabb sarchoz?
Navracsics Tibor a héten jelentette be, hogy jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut a Versenyképes járások program keretéből. A közigazgatási és területfejlesztési miniszter elmondta, hogy az iparűzési adó 2025. évi többlete kerülne be a területfejlesztési alapba és válna „visszapályázhatóvá” a járások által. Ez a forrás a Pénzügyminisztérium kalkulációja szerint 65 milliárd forint lesz.
Székesfehérvár egy erős gazdasággal rendelkező város, sok tízezer munkahellyel, és jelentős iparűzési adó bevétellel - jelentette ki Cser-Palkovics András, a város polgármestere a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában. Idén körülbelül ez 27 milliárd forint lesz, 1-1,5 milliárdos növekményre számítanak ebben az évben - tette hozzá.
Ahogy a gazdaság is akkor tud növekedni és bővülni, ha ott van egyfajta pozitív érdekeltség, ez a városokra is igaz: az ipar nem ingyen van, annak van sok előnye, de vannak negatív hatásai, nézzük például a környezetvédelmi problémákat vagy a közlekedési kihívásokat - mondta a polgármester.
Kijelentette: nem örül semmilyen olyan döntésnek, ami az iparűzési adó tekintetében forrásokat von el a településektől. De a frissen bejelentett intézkedés egyfajta változás az eddigi koncepciókhoz képest, mert itt járási szintre visszajön az összeg egy része, és a járásba tartozó települések közösen határozhatják meg, hogy pontosan milyen módon, hogyan lehet majd helyi fejlesztésekre fordítani, akár a befizető város olyan szolgáltatására, ami a környező településen élőket is kiszolgálja.
Bár a részletszabályokat még nem ismerni, ez Székesfehérvártól körülbelül 500 millió elvonást jelenthet. A szolidaritási hozzájárulás ezzel szemben 8,2 milliárd forint nekik idén.
Ő a mostani módszerváltásnak akkor tudna igazán örülni, ha nem önmagában tehernövekedésről beszélnének, hanem ez egy előfutára lenne annak, hogy a szolidaritási hozzájárulást, vagy annak egy jelentős részét visszakapnák a járások, és így valóban helyben lehetne felhasználni ezeket a forrásokat. Szerinte ez egy fenntartható, értelmes kompromisszum lehetne.
A teljes beszélgetést hallgassa vissza itt: