Belföld

Ne tartogassuk az aszút, merjük elővenni!

Hirdetés

A tokaji borvidék alapvetően az édes borokról lett híres, nem is véletlenül, hiszen azt lehet mondani, hogy ebben vagyunk az egyik legjobbak, de az utóbbi időben nagyon sokat foglalkoztunk a száraz borok készítésével, illetve már a pezsgő és a habzó borok is a terítéken vannak, úgyhogy a borvidék igazából képes több szegmensben is jelen lenni a piacon - fogalmazott Szilágyi László, a Gizella Pincészet tulajdonosa a Spirit FM Veszik vagy isszák? című műsorában.

A tokaji édes borok rendkívül komplex ízűek, ott vannak az éttermekben, borboltokban, eljutnak a fogyasztókhoz. Ugyanakkor megváltozott a világ, igazodnak a trendekhez, és azt látja, hogy ugyanazokból a szőlőfajtákból meg kell próbálni száraz borokat is készíteni, vagy esetleg pezsgő, vagy habzó borokat - magyarázta Szilágyi László. Mivel most a könnyebb, frissebb borokat keresik a fogyasztók, ezért nekik ezzel lépést kell tartani, tette hozzá.

Jelen pillanatban a borvidéken nem lehet nagy mennyiségben, világfajtákban gondolkozni, egyelőre a borvidék próbálja megtartani az identitását, és a két meghatározó vezető fajta az továbbra is a furmint és a hárslevelű.

A vulkanikus, nagyon sokszínű talajadottságot pedig megpróbálják a száraz borok világában érvényesíteni, és még azelőtt leszüretelik a szőlőtőkéket, mielőtt az aszúsodás folyamata beindulna. Sikerült elérniük, hogy nagyon tartalmas, komplex borok készüljenek, maradék cukor nélkül, vagy nagyon minimális maradék cukorral, “így tulajdonképpen a fáradt borokkal is piacon tudunk szerepelni” - fogalmazott.

Szóba került az adásban, hogy sokan alkalmakra tartogatják a tokaji aszút, nem kerül elő egy átlagos hétvégén. Ezzel kapcsolatban Szilágyi László így vélekedik: “Ez egy nagy feladat, ami előttünk áll a jövőben, hogy ösztönözzük a fogyasztóinkat arra, hogy ne csak gyűjtsék, vagy eltegyék későbbi nagy alkalmakra ezeket a fantasztikus borokat, hanem próbálják beemelni szinte a hétköznapi fogyasztásba, és ünnepi rangra emelni akár a hétköznapokat is ezáltal.” “Mi versenyzünk is ezekkel a borokkal, nagyon jó nemzetközi visszajelzéseink vannak, és nagyon bízunk benne, hogy sikerül a fogyasztókat megszólítanunk, és tényleg ne az történjen, hogy a polcon végzi bebarnulva az a palack aszú, hanem merjék elővenni egy-egy fontos alkalommal, vagy akár egy-egy hétköznap is, hogy egy kicsit jobb kedved legyen” - tette hozzá.

Szilágyi László elárulta, hogy a mai napig kézzel szedik a szőlőszemeket, sőt, nem is szabad másképp csinálniuk, és jellemzően asszonyok végzik ezt a munkát. Azért is ilyen magas az aszúborok ára, mert az elkészítése a szőlőtermesztésen belül nagyon költségigényes. “Az az elvárás, hogy légmentesen legyenek betaposva ezek az aszúszemek, hogy ne legyen közte lehetőleg oxigén, rétegesen kénezzük, és így akár még több hónapig is eltartható”. 

Hirdetés
Hirdetés