Nemzetközi

Négynapos munkahéttel a családalapítási kedvért?

Hirdetés

Négynapos munkahetet vezetnek be Japánban, Tokió városvezetése találta ezt ki a dolgozóinak, mégpedig azért, hogy javítsák az ország demográfiai statisztikáját. A városvezetés arra számít, hogy a változás növeli majd a születésszámot.

Japánban nem nagyon van bevándorlás, tehát valóban érdemben csökken és öregszik a lakosság - mondta a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában  Brückner Gergely, a Telex újságírója. A japán kultúra más, mint nálunk: például a munkahely elvesztése, vagy a válás kifejezetten szégyennek számít, de az ottani munkahelyi stressz is magas mértékeket ölt, amelyek mind hatással vannak a családalapításra. A fiatalok körében az öngyilkosság is vezető halál ok, az elvárások sokakat összeroppantanak.

Tokió a 4 napos munkahéttel, illetve a korábbi hazamenetellel szeretné támogatni a családot vállalókat, ami Brückner Gergely szerint jól mutatja, mekkora a probléma. A japán demográfiának vannak pozitív oldalai is, például a magas életkor együtt jár a jó minőségű étkezéssel és az egészséggel, de a világ legöregebb átlagéletkorú társadalmáról van szó.

A magyar kormány egyik legfőbb büszkesége a kifejezetten széles családpolitikai arzenál, a lakhatástól kezdve több támogató programok vannak, nagytételű hitelengedések. Számít, hogy milyen esélyekkel, körülményekkel lehet családot alapítani - szögezte le Brückner Gergely. 

Szerinte Magyarországon nem a családi pótlék és nem is a családi adókedvezmény a legnagyobb tétje a gyerekvállalásnak, hanem az, hogyha egy fiatal pár 3 gyermeket “megígér”, és az teljesül is, esetleg vidéki lakhatást is vállalnak, szinte önerő nélkül el tudnak indulni. Viszont az egyedülálló, aki nem vállal röghöz kötést vagy gyermekvállalást, annak horrorisztikus egy fizetésből 60-70 millió forintot előteremteni. Igazán nagy tétel a babakötvény, a CSOK, illetve ezeknek a kombinációja, nem pedig a családi pótlék - összegezte az újságíró. 

A teljes beszélgetést hallgassa vissza itt:

Hirdetés
Hirdetés