Belföld

„Nem megszorítás”: a kormány visszaszedi a családi adókedvezmény emelését jövedéki adóban

Hirdetés

A kormány a jövedéki adók emelését tervezi, ami mind az üzemanyag, illetve a dohány- és italtermékeket is jelenti. Erdősi Éva közgazdász, a hitelsikerek.hu szakértője  szerint ez minden család számára, valamilyen mértékben drágulást hoz majd, hangzott el a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában. 

Ha az üzemanyag jövedéki adója drágul, akkor a boltban is áremelkedés várható - tette hozzá a szakértő. 

A családbarát most azt jelenti, hogy azokat támogatja a kormány, ahol kiskorú gyerekek vannak, a többiek pedig “megoldják, ahogy akarják” - fogalmazott a szakértő. 

Azt mondja a kormány, hogy jövőre azért lesz szárnyalás, mert nem lesz háború, és a béke éve következik. Viszont sok elemzésben azt látni, hogy “a háborúnak a Magyarországra gyakorolt hatása az egyáltalán nem az, mint ami itt történt” - magyarázta Erdősi Éva. A másik oldalról nézve pedig, mióta a jelenlegi kormány van hatalmon, mindig az a kommunikáció, hogy csökkenni fog az államadósság. Tulajdonképpen úgy is lehetne érzékelni, hogy ez lassan el is fogy, de ha megnézzük az államadósságot, az nem egy csökkenő pályán van, hanem volt benne egy nagymértékű emelkedés.

A közgazdász úgy fogalmazott: sajnos a mai világban a kommunikáció, ami eljut az emberekhez, az határozza meg a tudatukat, de a valóság ettől nagyon messze van. És ha államadósságról beszélünk, nem szabad elfelejteni, hogy minden hitelnek van kamata. Az ország pedig nem forint alapon vesz fel hitelt. Azt pedig jól lehet látni, hol tartanak az árfolyamok.

Vagyis az, hogy mennyi lesz az ország államadóssága, befolyásolja azt, hogy milyen lesz az infláció, hogyan alakul az árfolyam, és az is nagy kérdés lesz, hogy az MNB-nek csak inflációs politikája kell, hogy legyen, vagy össze kell-e ezt kapcsolni az árfolyammal is.

Emlékeztetett: Nagy Márton miniszter sem “merte” azt mondani, hogy az átlagnyugdíjból jó színvonalon meg lehet élni, hanem annyit mondott, hogy az átlag nem egy konkrét szám. Nagyságrendileg az ország fele úgy marad jövőre, mint 2024-ben voltak, a másik fele viszont kevesebből fog élni, illetve több lesz a kiadása, mint amennyivel nő a jövedelme.

A teljes beszélgetést itt hallgassa vissza:

Hirdetés
Hirdetés