PAKS II: Politikai bosszú is volt a projekttel szemben
Nem tervezési, hanem kivitelezési hiba történt a Paks II építkezésénél – összegezte Rákóczi Péter a Paks II munkagödrének egyik szakaszán januárban történt beomlását a Spirit FM Generátor című műsorában.

A Paks II kommunikációs igazgatója hozzátette, vannak tartalékok az ütemtervben, ilyen esetekkel is számoltak, így önmagában egy leomlás egy falszakaszon nem eredményezi a véghatáridőnek a csúszását.
„Számunkra a legfontosabb, hogy biztonságos erőművet építsünk, minél hamarabb. Ezért sem szeretnénk pontos időpontot mondani a két új blokk villamosenergia-termelésének kezdő időpontjáról.”
A projektet érintő amerikai szankciós feloldás és az Országos Atomenergia Hivatal által engedélyezett kivitelezés folytatása reményeik szerint új lendületet ad a két új blokk megvalósításának. Rákóczi Péter szerint az amerikai szankciók feloldása részben megoldja a korábban már a hírekben is megjelent elmaradt vállalkozói kifizetéseket, bár vannak olyan esetek is, amelyek bonyolultabb helyzetben vannak.
„Azt is látni kell, hogy volt egy olyan orosz szereplő is bevonva, aki ellen büntetőeljárás indult, pont egy Roszatom ügylet miatt Oroszországban. Nyilván ez időigényes, ezeket a kérdéseket alaposabban meg kell vizsgálni.”
A műsorban az is elhangzott, hogy az első beton öntése fél éven belül megtörténhet, az ehhez szükséges első toronydaruk már a helyszínen várják ezt a munkafázist. Rákóczi Péter arra a kérdésre, hogy miként készülnek a Duna emelkedő vízhőmérsékletének esetére azt felelte: mindig is azzal terveztek, hogy a Paksi Atomerőművel lesz időszak, amikor együtt üzemelnek, ezért is tervezték úgy a projektet, hogy önálló melegvíz csatornája legyen a Paks II-nek, amire utóhűtőket fognak szerelni. Így tudják majd garantálni, hogy már a bebocsátási ponton se legyen magasabb a visszaengedett hűtővíz, mint 30 Celsius fok. A műsorban az is elhangzott, hogy, tapasztalataik szerint a lakosság támogatottsága az orosz-ukrán háború kitörése óta sem csökkent.
„Azt tapasztaltuk, hogy az nem foglalkoztatta az embereket, hogy milyen módon, milyen fővállalkozó által valósul meg a projekt, az foglalkoztatta, hogy legyen nagy mennyiségben rendelkezésre álló villamosenergia, leegyszerűsítve a konnektorban mindig legyen áram, és ez megfizethető legyen versenyképes áron. Valójában ez érdekelte az embereket, tehát pontosan ennek az orosz-ukrán háborúnak a hatásaként erősödött a Paks II. társadalmi elfogadottsága, ami önmagában számunkra is némileg meglepő volt.”
A szakember szerint folyamatosan nő az elektrifikáció a világban, és a digitalizáció eredményeként, a mesterséges intelligencia terjedésének köszönhetően 2030-ig annyival nő a világ áramigénye, mint Japán éves áramigénye. Ez körülbelül 1000 terawattóra, ez a húszszorosa a magyar villamosenergia-igénynek, és egyharmada az Európai Unió teljes energiaigényének. Mindez azt mutatja, hogy az alaperőmű szüksége nem megkérdőjelezhető. Az új blokkok ráadásul könnyen igazíthatók a megújuló energiatermeléshez is.
„A Paks 2 szabályozható, és 50 százalék és 100 százalék közötti tartományban jól szabályozható erőművel van dolgunk, alkalmas arra, hogy a megújuló energiatermeléshez is lehessen igazítani, és jól lehessen a rendszerbe integrálni.”
A kommunikációs igazgató annak esélyét nem zárta ki, hogy valaha a jövőben majd egy kézben legyen Paks I és Paks II, hiszen több szempontból is indokolt lenne. Azonban a Paks II projekt megvalósítását korábban az unió azzal a feltétellel hagyta jóvá, hogy két külön cégben legyen a két atomerőmű. De keresik annak lehetőségét, hogy a jövőben miként tudna hatékonyan együtt üzemelni a két atomerőmű.
A Paks II továbbra is úgy látja, hogy a 2030-as évek első felében hálózatra lehet kapcsolni az új blokkokat, 2035-től biztosan azzal lehet számolni, hogy ez a két új blokk a hálózaton van és csatlakoztatva van a magyar villamosenergia rendszerhez.