Pusztít az aszály: mit tehetünk a kertünk túléléséért?
A 2024-25-ös tél durvább aszály volt, mint a 2022-es nyár - idézte fel Megyeri Szabolcs kertészmérnök a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.

Az egész klímaváltozás komplex probléma - tette hozzá. Nincs alapunk, mert nem volt téli csapadék, de az is fontos, hogy az eső hiánya mellett a szél is fúj. Mint mondta, a kiskertek tulajdonosainak ilyenkor be kell, hogy kapcsoljon egy vészcsengő, hogy ilyenkor biztosan szárad a kert.
Megyeri Szabolcs elárulta a hallgatóknak, hogy a budapesti, 200 négyzetméteres kertjét ő hogyan gondozza. Azt tartja a legfontosabbnak, hogy amikor kinéz, lát 4-5 négyzetmétert - a szomszédja garázsának a falát, ami még nincs befutva. Ez szerinte hiba, mert onnan visszaverődik a hő. De a többi felület be van futva vadszőlővel, borostyánnal, lonccal, vagyis nincs olyan felület, ahonnan a hő vissza tudna verődni. Példának hozta, hogy amikor látni a Hungária körúton, ahogyan a fák megperzselődnek a megállókban, azt mind a betonfelületek okozzák a hő visszaverődésével. Hangsúlyozta: minden felületet borítson növény, még egy kerítést is.
A cserjék és fák szintjéről is beszélt a kertészmérnök: a kertünk mikroklímája ugyanis szerinte rajtunk múlik. Leszögezte, hogy eltérő növekedésű fákat kell ültetni. Ezzel szerinte sokat lehet tenni, hogy bent maradjon a pára, amivel litereket lehet spórolni az öntözésen.
“Kultúrnövényeket kultúrkertben teljesen öntözés nélkül tartani talán a Mátra tetején vagy az Alpokalján lehet”, vagyis valamennyi mindenképp kell locsolni, de oda kell figyelni, hogy ezt ne vízpazarló módon tegyük és figyeljünk oda a fajták választására. Hozzátette, hogy több pilléren áll az a szemléletváltás, amit a kertbarátoknak el kell sajátítaniuk.
A nagyobb növényeket érdemes kevesebbszer, de nagyobb adagban öntözni - mondta Megyeri Szabolcs.
Az adásban az is elhangzott, hogy egyre több kertbarát szembesül azzal, hogy a növénye a téli időszakban gyakorlatilag kiszáradt.