Raskó György: Udvariasan alábecsült a 6-7 százalékos orbáni infláció
A magyar élelmiszer-infláció a legmagasabb az Európai Unióban - erősítette meg újra Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a csütörtöki közleményében. Az élelmiszerek egy év alatt több mint 40 százalékkal drágultak itthon. Közben a kormány április végéig meghosszabbította az élelmiszer-árstopot. A témával kapcsolatban Raskó György nyilatkozott a Spirit FM Aktuál című műsorában.
Raskó György agrárközgazdász szerint a kormány politikai előnyöket várt az élelmiszerárstop meghosszabbításától, de ez egy rossz gazdasági döntés volt: a probléma, hogy az ársapkás termékek beszerzése súlyos problémákat okoz a kiskereskedelemnek és a termelőknek egyaránt.
Mint mondta, azok a termelők, akik ársapkás termékeket állítanak elő, azok vagy külföldre exportálják árujukat vagy visszafogják a termelésüket, mert télen jóval drágább ezeknek a termékeknek az előállítása, mint más évszakokban. Rámutatott, hogy a kormánynak a hazai termelők érdekeire is tekintettel kellene lenni, hiszen aki egyszer abbahagyja például az állattenyésztést, szinte biztos, hogy nem kezd bele újra.
– hangsúlyozta Raskó.
Úgy véli, a kormány minden lépésével közvélemény-kutatást végez, és valószínűleg olyan eredményt kaptak, hogy a megkérdezettek jó dolognak tartják az ársapkát.
Tölgyessy Péter politológus néhány napja azt nyilatkozta a Partizánnak, hogy a környező országokhoz képest Magyarországon 6-7 százalékos többletinfláció van. Szerinte ez nem a háborús- vagy a szankciós infláció, hanem az Orbán-rendszer többletinflációja, ez az Orbán-infláció, ha úgy tetszik – fogalmazott Tölgyessy.
A műsorvezető felvetette Raskó Györgynek, hogy az élelmiszerek esetében mennyire reális a 6-7 százalékos Orbán-infláció, mire Raskó úgy reagált, hogy szerinte udvariasan alábecsült a 6-7 százalékos orbáni infláció, ami bizonyítottan a kormány rossz döntéseinek a következménye. Azt gondolja, hogy emiatt Magyarországon tovább fog tartani a magas infláció és még akár emelkedhet is a következő negyedévben, miközben minden európai uniós tagországban csökkenni látszik.
A teljes beszélgetés ide kattintva hallgatható meg.