Schiffer: Az EU-t nem Orbán veri szét, hanem az Európai Bizottság és az Európai Parlament
Schiffer András és Vona Gábor a Spirit FM Bennfentesek című műsorában reagált az Erasmus-ügyre. Az Európai Bizottság arról tájékoztatta a kormányt, hogy a 21 modellváltó egyetemet kizárják az Erasmus és a Horizont programból. A Bizottság ezt politikai összeférhetetlenséggel indokolta, mert a kuratóriumokban aktív politikusok is ülnek.
Vona Gábor megítélése szerint ez az Európai Bizottság legrosszabb próbálkozása: a jelenlegi helyzetben vagy végigviszik a harcot, ezzel a kormány narratíváját erősítik meg, akinek képviselői szerint Magyarország szabadságharcot vív Brüsszellel szemben. Ha az EB visszalép, akkor Orbán Viktor egy Facebook-bejegyzésben fogja közölni, hogy győztünk – vázolta feltevését. Hozzátette, csak néhány kommentelő ért egyet a Bizottsággal abban, hogy úgy kellene büntetni a kormányt, hogy teljesen ártatlan diákok ösztöndíját kell elvenni.
Schiffer András szerint az Európai Bizottság alkalmatlan, ennél tehetségtelenebb vezetése az Európai Uniónak nem volt, mint a von der Leyen-Bizottság. Véleményét azzal magyarázta, hogy Orbán Viktor megtehette volna, hogy visszavonja a minisztereit, utána beültet a helyükre az MCC-ből, a Megafonból, a Fidelitasból, a kormányhivatalokból castingolt különböző ifjú törököket, de ki járt volna ezzel jól vagy rosszabbul – teszi fel a kérdést.
Ha Varga Juditot vagy Szijjártó Pétert le kell cserélni mondjuk Megafonosokra vagy feltörekvő ifjú társadalomtudósokra, ez egy ipicit megbonyolította Orbánnak a belső hatalmi játszmáját – magyarázta Schiffer, de megítélése szerint ennek oktatáspolitikai, antikorrupciós szempontból semmilyen jelentősége nincs.
Felvetett egy olyan szempontot is, ami szerinte túlmutat az Erasmus-ügyön és Magyarország helyzetén is: a jogállamiságért folytatott küzdelem örvén az Európai Bizottság és az Európai Parlament– amelyik nyakig ül a korrupciós botrányokban – maga számolja föl az európai jogállamiságot. A jogállamiság azt jelenti, hogy vannak kölcsönösen elfogadott jogi normák, amelyek mindenkit kötnek.
Bár Schiffer szerint a felsőoktatási modellváltás felvet jogállamisági problémákat, mégpedig abban, hogy az alapítványokat létesítő törvényeket kétharmados szavazáshoz kötötte a parlament. Ezzel a kormány gyakorlatilag megszűntette a felsőoktatási kormányzást. De az Uniós alapszerződés szerint ebben nem osztottak lapot az Unió Bizottságának.
Vona Gábor úgy véli, ha valami politikai koncepció állhatott a Bizottság döntése mögött, akkor az lehetett, hogy a tanártüntetéseket egy újabb szintre emeljék, vagyis a közoktatás mellé fölzárkózzon a felsőoktatás is. Ugyanis úgy érzékeli, hogy mostanra a tanártüntetések amplitúdója mérséklődött, a Tudásmenetnek nem sikerült igazán bevonnia a vidéki társadalmat.
„Tettrekész magyar fiatalokról beszélünk, akiket hogyha sikerül ezeknek a tüntetéseknek a hullámaiba bekapcsolni, akkor az egy újabb löketet adhat” – fogalmazott Vona, és elmondta, attól tart, hogy visszafelé fog elsülni a Bizottság terve, és bárhogyan is alakuljon, Orbán Viktor a végén győztese lesz ennek a küzdelemnek.
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg: