Belföld

Sötéten látja a jövőt a szakember: boltbezárásokat hoz az árrésstop?

Hirdetés

Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára a Spirit FM Több-kevesebb műsorában értékelte azt a frissen bejelentett kormányzati döntést, ami szerint meghosszabbítják az árrésstopot.

A szerdai Kormányinfón jelentették be, hogy az árrésstopot meghosszabbítják, azzal az indokkal, hogy hatékonynak találták ezt az intézkedést az inflációval szemben. Így a jelenlegi árrésstop 2025. augusztus 31-ig lesz érvényben. 

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, Kozák Tamás a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában azt mondta, “megdöbbenéssel” és “sajnálattal” vette tudomásul a hosszabbítást. Számára az ezzel való érvelés, az “indokolatlan áremelés” volt meglepő. Hozzátette: indokolatlan áremelés nem volt, vagy ha mégis, akkor ezzel kapcsolatban nem a kereskedelemben, hanem a teljes ellátási láncban érdemes vizsgálódni.

“A kérdés az, hogy mitől van infláció” - fogalmazott Kozák Tamás. Szerinte ezt nem egy kereskedő dönti el, hanem ha már a beszerzési ár is magas, a kereskedőnek is muszáj árat emelnie, ha nem akar veszteséget termelni. 

Az “indokolatlan áremelés” az indokolatlan veszteséget tovább fogja növelni, nemcsak az üzletláncoknál, hanem a kisebb üzleteknél is. “Ami azt jelenti, hogy indokolatlan boltbezárásokkal kell számolni”, “ez benne van a pakliban”. Egy 5,5 hónapos periódusról van szó, “ezt nehéz fél lábon kibírni” - magyarázta a főtitkár.

Mindkét nagy kereskedelmi szervezet az árrésstop ellen van, hiszen az a kicsiket tönkre teszi, a nagyokat elmarja a beruházásoktól - fogalmazott a műsorvezető, Rónai Egon.

Kozák Tamás hozzátette, hogyha az árakat befagyasztják, az azt jelenti, hogy előbb-utóbb a kereskedő olcsóbb beszállító után kutat majd, és kénytelen lesz külföldi partnert keresni. Ami pedig az “indokolatlan importot” növeli majd, Kozák szerint ugyanis a hazai beszállító nem tud versenyképes maradni - ha leviszi az árát, veszteséges lesz, ha felviszi, nem veszik meg tőle a terméket. 

Arra a kérdésre, hogyha külföldön tudnak olcsóbban gyártani, itthon miért nem, Kozák Tamás úgy reagált: mi okozza az inflációt? Meg kell nézni, mi áll az infláció hátterében. Példának hozta a forint árfolyamának az alakulását, az energiaköltségeket, tanulmányokat arról, hogy a termelőknél hogyan alakul az energiahatékonyság. Szerinte ha ezekre a kérdésekre megvannak a válaszok, hitelesebb megoldások születnének az infláció csökkentésére.

A teljes beszélgetést itt hallgassa meg:

Hirdetés
Hirdetés