Belföld

Súlyos kijelentést tett a közgazdász: “a jövőnket égetjük fel”

Hirdetés

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nemrég hangsúlyozta: a kormány továbbra is arra készül, hogy 2026-ban 13 százalékkal emeljék a minimálbért. Egyes munkaadók azonban pedzegetik, hogy újra kellene ezt gondolni, figyelembe véve a jelenlegi növekedési ütemet. A 2026-os költségvetésben a kormány 4,1 százalékos GDP bővüléssel számol.

Nagy Márton
Nagy Márton

A Spirit FM Több-kevesebb című műsorában Petschnig Mária Zita közgazdász emlékeztetett, hogy 4. éve 4 százalék körüli GDP-t tervez a költségvetésben a magyar kormány, de ezt rendre módosítják, az ideit például már 3,4 százalékra levitték.

A szakember azt prognosztizálja, hogy jövőre is “jó, ha 3 százalék körüli lesz”, és nem csodálkozik a munkaadók kérésén, akik testközelből látják, hogy “nem úgy mennek a dolgok, mint ahogy ezt a kormány képzeli”. Hozzátette: szerinte ezt Nagy Márton nem “magától képzeli”, hanem “ez Orbán Viktor utasítása”. Ezt pedig Orbán Viktor miniszterelnöknek abból a mondatából szűrte le, amikor megjelent az első negyedévi visszaesést jelző bruttó hazai termék adata, és a miniszterelnök azt mondta, hogy ő nem foglalkozik a visszaesésnek, a csökkenésnek az okaival, mert ha megtenné, akkor az visszafogná az ő cselekvési lehetőségét. “Vagyis, hogy akkor azért szembesülnie kellene valósággal, és a valóság meg azt mondatná neki, hogy nem lehet annyi mindent beígérni 25-re és 26-ra a választópolgárok megnyerése érdekében, mint amiről mindezidáig szóltak” - összegezte a közgazdász. Petschnig Mária Zita szerint Orbán Viktor “végig akarja csinálni, ha törik, ha szakad.” “Az ő akaratfilozófiája lépett a realitásokat figyelembe vevő gazdaságpolitika helyére” - tette hozzá.

Oda a jövőnk?

Hivatkozás másolása

“Minden kiszámíthatatlan” - utalt a szakember arra, hogy a gazdaságpolitika világszerte kiszámíthatatlan. Ha javulnak a külső feltételek, az javítja a magyar gazdaság fejlődési esélyeit is - szögezte le.

“Leginkább a bizalom helyreállítására lenne szükség” - mutatott rá Petschnig Mária Zita. Esnek Magyarországon a beruházások, “és ez azt jelenti, hogy a jövőnket égjük fel.” 

“Ha nincs beruházás, akkor nincs technikai fejlődés, akkor nincs modernizáció, akkor nincs versenyképességjavulás. Na most ez a közvetlen versenytársai körében egyedül Magyarországon jellemző” - magyarázta a közgazdász. Hozzátette, hogy az Unió egészében vannak beruházások, annak ellenére, hogy gyenge és nehéz a piac.

Mennyi magyar mérnököt enged be a BYD?

Hivatkozás másolása

A nyugati befektetők a szakember szerint az elmaradt beruházásokkal fejezték ki a bizalmatlanságukat a magyar kormány felé. Petschnig nem örül annak, hogy a BYD Magyarországra jön, mint mondja, “a magyar gazdaság kiszolgáltatottsága növekszik ezáltal”, ugyanis még inkább az autóiparra támaszkodik majd az ország, és nem áll több lábon.

Számára kétséges, hogy a BYD Magyarországi telephelyén mind a 2000 mérnök magyar lesz majd, részben, talán nincsenek is ennyien, másrészt pedig úgy tapasztalta, a kínai fejlesztés nagyon zárt. Vagyis mindent ők hoznak: a tőkét, a személyi feltételeket, még az építőanyagot is.

A teljes beszélgetést itt hallgassa meg:

Hirdetés
Hirdetés