Belföld

Ukrajna megadását jelentené a Magyarország által emlegetett béke

Hirdetés

Orbán Balázs a Mandinernek adott, nagy vihart kavart interjújában Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint arról beszélt, hogy Magyarország mostani vezetése olyan tanácsot adott volna Zelenszkijnek, hogy az orosz hadsereggel nem érdemes ujjat húzni - hangzott el a Spirit FM Ostrom című műsorában. Azt nem tudja a szakértő sem, hogy az ’56-os magyar vezetésnek is ezt a tanácsot adták volna-e.

Orbán Balázs
Orbán Balázs

Emlékeztetőül: a miniszterelnök politikai igazgatója arról beszélt a Mandiner videójában, hogy „pont ‘56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát”. 

Tarjányi Péter szerint alapvetően van a felvetésnek katonai szempontból egy igaz része. 1956-ban a magyar társadalom egy olyan hadsereggel állt szemben, akik 10 évvel ezelőtt szétverték a világ egyik legjobb hadseregét, a német Wermachtot és az SS-nek bizonyos alakulatait. Egy olyan nemzetközi térben volt Magyarország ekkor, amiben azt láthatta az akkori politikai vezetés, amit valójában tudtak: egyáltalán nem jön majd segítség a Nyugat oldaláról. A nagyhatalmakat a szuezi válság kötötte le - emlékeztetett Tarjányi, hogy miért is nem foglalkoztak azzal, hogy mi zajlik Magyarországon. Tehát a szakértő szerint katonai szempontból igaza volt Orbán Balázsnak.

Ám ahol sántít a politikai igazgató logikája: Ukrajna egy teljes egészében szuverén ország, míg ’56-ban Magyarország a kommunista blokkhoz tartozott egy szövetségi rendszerben. Ebben a rendszerben hatalmas nagy szovjet haderő állomásozott Magyarország területén, míg most Ukrajna területén nem állomásozott orosz haderő. Az Egyesült Államok és a NATO oldaláról voltak megfigyelők, de egyáltalán nem volt hasonló külső erő. 1994-ben Budapesten írták alá azt a szerződést, amiben Oroszország és Ukrajna megállapodott, hogy Ukrajna az atomfegyverzetének teljes leszerelése kapcsán biztosítva van abban, hogy Oroszországnak nem lesznek területi követelései soha Ukrajna irányába.

A 2014-es, Krím annektálása után Ukrajna nagyon szisztematikusan nyugati segítséggel készült Tarjányi szerint erre a háborúra. Az, amit 2022. februárjában megtapasztaltunk, megmutatta, hogy Ukrajna felkészült Oroszország ellenében, és ez megint sántít az ’56-os példa kapcsán, mondta Tarjányi. Magyarország ugyanis egyáltalán nem volt felkészülve a szovjet hadseregre. Volodomir Zelenszkij ukrán elnök más helyzetből érkezett ebbe a háborúba, tette hozzá a szakértő. Ukrajna pedig lassan 1000 napja ellenáll az ukrán haderőnek.

Tarjányi leszögezte: ’56-ot a mostani ukrán helyzettel egyáltalán nem lehet összehasonlítani, mintha a banánt és a zsiráfot hasonlítanánk össze.

Megerősítette, hogy a magyar kormányzat egyre nyíltabban kimondja, hogy nincs értelme az ukrán ellenállásnak, ezt olyan béke kommunikációba csomagolva: egy olyan békéről beszélve, ami Ukrajna számára nem béke lenne. Az, amiről az oroszok, Kína, Brazília beszélnek, vagy adott esetben Magyarország, nem béke, hanem megadás. 

A teljes beszélgetést itt nézheti vissza:

Hirdetés
Hirdetés