Belföld

Válságban az idősgondozás?

Hirdetés

Magyarország és Európa lakossága egyre idősebb. 

Ezzel együtt egyre nagyobb problémákat okoz az idősekről való gondoskodás, a szakértők már egyenesen gondoskodási válságról, gondoskodási krízisról beszélnek. Sem az idősotthonokból sem pedig az ápolókból nincs elég, hiányoznak az innovatív megoldások, és a nyugdíjasok gyakran már nagyon rossz állapotban, legyengülve kerülnek be a szociális ellátó intézményekbe. 

„Az állam beavatkozása az teljesen zsákutca, mert csak megköti az intézményeket, és elrugaszkodott a valóságtól.Ehelyett arra lenne szükség, hogy helyi szinten dönthessék el az intézmények, hogy mire van szükségük, és pályázati pénzeket kaphassanak” – véli Gyarmati Andrea, akit Europeo+ c. videópodcastunk legújabb adásában az idősgondozás hazai helyzetéről kérdeztünk. 

A szociológus szerint Magyarországon is ideje lenne az idősekre innovációs lehetőségként tekinti ahelyett, hogy csak a problémát látjuk.  

A szakember szerint innovatív lenne, ha komplexen gondolkodnának a témáról: egy adott településen milyen szükségletei vannak az időseknek és arra találják ki a megoldásokat. Jó példának tartja azt, ami megvalósult Alsómocsoládon. Itt már a 2000-es évek elejétől megvan ez a szemlélet, az intergenerációs kapcsolatoktól kezdve az idősek élethosszig tanulásáig sok mindent kipróbáltak, idősotthont is fejlesztettek. Bár egyre kevesebb a gondozó, de vannak olyan digitális megoldások, amelyekkel ezen lehet enyhíteni - okoslámpák, emelőeszközök, stb.

Azt mondja, az lenne a legjobb, hogyha hagynák, ha egy helyi szükséglet létrejön, arra ők maguk találják meg a megoldásokat. Gyarmati Andrea úgy fogalmazott, “az állam beavatkozása teljesen zsákutca”. Szerinte ezek mindig megkötik az intézményeket és elrugaszkodottak a valóságtól.

A teljes adást itt nézze meg:

Hirdetés
Hirdetés