Egy napos figyelmeztető bezárásra készülnek a kiskutak a kárpótlás elmaradása miatt
A független benzinkutasok, vagyis a kiskutak üzemeltetői hosszú ideje kérték a kormányzatot, hogy vezesse ki az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árat.
Bár az ársapka eltörlése megtörtént, a szektor szereplői mégsem lélegezhetnek fel. A kis benzinkutakat üzemeltetők ugyanis egy napos figyelmeztető bezárással tiltakoznak, mivel a mai napig nem kapták meg azt a támogatást, amelyet a veszteségeik enyhítésére ígértek nekik. Gépész László, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke a Spirit FM Több kevesebb című gazdasági műsorában Rónai Egon műsorvezetővel beszélgetve részletezte a kialakult helyzetet.
Ígéretek és az eltűnt dokumentumok esete
Hivatkozás másolásaA szövetség elnöke kiemelte, hogy véleményük szerint már a hatósági árendszer bevezetése is súlyos hiba volt, ami nagy mértékben ártott az egész országnak. A kisbenzinkutaknak okozott kár óriási összeg, amelyet a szektor képtelen elviselni, hiszen ezeket a vállalkozásokat egyszer már lenullázták és tönkretették korábban, ráadásul a pénzügyi veszteség mellett jelentős piacvesztést is el kellett szenvedniük. A helyzet rendezésére hosszú tárgyalássorozat után megállapodás született a minisztériummal egy kárnyitási támogatásról. Kidolgozták a végrehajtási menetrendet, az adminisztrációt, és a hatóságok jelezték, hogy készen állnak a folyósításra, ám ezt követően az illetékesek elérhetetlenné váltak.
Az új kormányzati szereplők arra hivatkoznak, hogy nem találják a megállapodásra vonatkozó iratokat, és a költségvetésben sincs nyoma az erre szánt összegnek. Bár a szövetség elküldte a kért számításokat és igazolásokat a veszteségekről, és ezek az adatok hozzájárultak a hatósági árak megszüntetéséhez, a támogatás kifizetése mégis elmaradt. Gépész László hangsúlyozta, hogy a jogutódnak vállalnia kellene a jogelőd ígéreteit, különösen azért, mert a hivatalos egyeztetésekről írásos nyomok, államtitkári levelek tanúskodnak, amelyek megerősítik, hogy a költségvetésből elkülönítették a szükséges forrásokat. A korábbi megállapodás szerint három hónapra mintegy 6 milliárd forintról volt szó, és mivel mostanra már a negyedik hónap telik el, az összeg ennél valamivel magasabb. Az energetikai államtitkárság a jelenlegi nehéz költségvetési helyzetre hivatkozva mégsem viszi a kormány elé az ügyet.
Figyelmeztető bezárás és aggályok a rendeleti szabályozás miatt
Hivatkozás másolásaA kialakult tárgyalási patthelyzet miatt a szövetség huszonhatodikára, péntekre egy napos figyelmeztető bezárást hirdetett. Mivel a szövetség érdekvédelmi szervezetként működik és nem adhat utasításokat, a tagvállalatok maguk döntenek a csatlakozásról. A demonstráció célja, hogy nyomatékot adjon a kiskutak szavának a tárgyalások során.
A kifizetések elmaradása mellett a benzinkutasok egy új törvényi szabályozás miatt is komolyan aggódnak. Az ársapka feloldásával párhuzamosan bevezetett jogszabály ugyanis széles körű felhatalmazást ad a miniszternek arra, hogy a piac változásaira hivatkozva rendeletben bármikor újra megállapíthassa a benzin és a gázolaj hatósági árát. Gépész László szerint ez a megfogalmazás rendkívül szakmaiatlan és pongyola, hiszen a piac minden percben változik. Úgy véli, ez a döntés valójában a rendeleti kormányzáshoz való visszatérést jelenti miniszteri szinten, ami kiszámíthatatlanná teszi a vállalkozások működését, hiszen elméletileg akár néhány naponta változhatnának a szabályok. A törvényt ráadásul sürgősséggel, mindössze három órás parlamenti keret között fogadták el, ami a szövetség elnöke szerint kizárta a valódi és érdemi szakmai vita lehetőségét. A kis benzinkutak üzemeltetői ezért a pénteki bezárással nemcsak a beígért támogatásért harcolnak, hanem a kiszámíthatóbb jövőjüket is védeni próbálják.
Teljes adás elérhető a Spirit FM YouTube csatornáján.